Zalažemo se za državu u kojoj je vladavina prava neprikosnoveni postulat demokratskog uređenja, a civilno društvo uključeno u procese demokratskog odlučivanja i ima značajan uticaj na formiranje javnih politika.
Uključenost civilnog društva u formiranje javnih politika
Partije: BH Zeleni | Oblasti: Pravna država
Obrazloženje
Tokom prve godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program BH Zeleni
Na 2. sjednici Vijeća ministara BiH usvojen je Izvještaj o provedbi Sporazuma o suradnji s nevladinim organizacijama. Ministarstvo pravde i Savjetodavno tijelo Vijeća ministara BiH za saradnju s nevladinim organizacijama zaduženi su da intenziviraju aktivnosti na izradi Strategije stvaranja poticajne atmosfere za razvoj civilnog društva i daljnjoj provedbi Sporazuma o saradnji između Vijeća ministara BiH i nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini.
Ovo je zaključeno nakon usvajanja Izvještaja Ministarstva pravde o provedbi Sporazuma o saradnji između Vijeća ministara BiH i nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini za 2022. godinu, u kojem se navodi da je osnivanjem Savjetodavnog tijela Vijeća ministara BiH za saradnju s nevladinim organizacijama prepoznat određeni napredak u procesu stvaranja poticajne atmosfere za civilno društvo, koji je jedan od prioriteta Evropske komisije na putu ka punopravnom članstvu BiH u EU, te da daljnje aktivnosti u tom procesu treba nastaviti i intenzivirati.
Na 8. sjednici Vijeća ministara BiH usvojen je Izvještaj Ministarstva pravde o provođenju Pravila za konsultacije u izradi pravnih propisa za 2022. godinu uz dopunu zaključaka na sjednici. Jedan od zaključaka ove sjednice bio je da se nastavljaju aktivnosti na unapređenju sistema transparentnosti, saradnje i otvorenosti prema građanima i organizacijama civilnog društva te se zainteresirana javnost poziva na uključivanje u proces javnih konsultacija u izradi pravnih propisa.
Na 28. redovnoj sjednici održanoj 20.11.2023. godine Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva pravde, donijelo je Pravila o izmjenama i dopunama Pravila za konsultacije u izradi pravnih propisa, s ciljem preciznijeg definiranja pojedinih odredbi te unapređenja provedbe postupka konsultacija sa zainteresiranom javnošću. Pravila za konsultacije su u primjeni od 2017. godine te je praksa ukazala na neophodnost izmjena i dopuna, kako bi se omogućila bolja saradnja s civilnim društvom i nastavilo usklađivanje pravnog i institucionalnog okvira i prakse uključivanja građana i organizacija civilnog društva u postupak oblikovanja javnih politika u BiH.
Ministarstvo pravde BiH 13. juna 2024. godine objavilo je Javni poziv organizacijama civilnog društva (OCD) za učešće u kreiranju “Strategije Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za razvoj podsticajnog okruženja za civilno društvo 2024-2028”.
U javnom pozivu se navodi da s ciljem osiguranja što veće transparentnosti cijelog procesa, te uključivanja svih relevantnih sudionika u proces izrade Strategije, pozivaju se organizacije civilnog društva, kao i građani/ke, akademska zajednica i široka javnost da dostave svoje prijedloge i komentare na postojeći tekst Konceptnog prijedloga za izradu Strategije Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za razvoj podsticajnog okruženja za civilno društvo.
Ministarstvo pravde BiH, uz tehničku asistenciju projekta EU za civilno društvo Delegacije EU u BiH, 3. jula 2024. godine organiziralo je u Sarajevu konzultativni sastanak s predstavnicima organizacija civilnog društva o prijedlogu koncepta Strategije Vijeća ministara BiH za razvoj poticajnog okruženja za civilno društvo.
Šefica Odsjeka za pravnu pomoć civilnom društvo u Ministarstvu pravde BiH Selma Džihanović-Gratz kazala je da je cilj sastanka detaljno informirati mrežu organizacija civilnog društva o procesu kreiranja Strategije, te dobiti komentare i sugestije na njezin sadržaj i konačno kreiranje.
Voditelj projekta EU za civilno društvo Igor Stojanović rekao je da taj projekt pruža podršku vlastima na svim razinama u jačanju i razvoju njihove suradnje s civilnim društvom.
Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine, uz tehničku podršku projekta EU4CivilSociety i pomoć Delegacije EU u BiH, održalo je dva konsultativna sastanka sa organizacijama civilnog društva u Tuzli i Banjoj Luci, 21. i 22.11.2024. godine. Tema sastanaka bila je izrada Nacrta Strategije Vijeća ministara BiH za razvoj civilnog društva 2025-2029. Nedžad Salman, pomoćnik ministra pravde, naglasio je važnost ovih sastanaka za jačanje učešća civilnog društva u procesu donošenja javnih politika. Organizacije su upoznate sa nacrtom Strategije i dali su komentare i sugestije za njen dalji razvoj.
Ministarstvo pravde BiH 29.8.2024. godine objavilo je Javni poziv za imenovanje sedam članova u Savjetodavno tijelo Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za saradnju sa nevladinim organizacijama.
Savjetodavno tijelo Vijeća ministara BiH za saradnju sa nevladinim organizacijama osnovano je s ciljem unaprjeđenja saradnje s nevladinim organizacijama, a u svrhu stvaranja podsticajnog pravnog, institucionalnog i finansijskog okruženja za njihovo djelovanje u BiH. U Savjetodavno tijelo mogu biti imenovani predstavnici nevladinih organizacija, akademske zajednice, medija i pojedinci s iskustvom u kreiranju, praćenju i provedbi javnih politika od značaja za stvaranje podsticajnog pravnog, institucionalnog i finansijskog okruženja za nevladine organizacije u BiH.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.