Započeto

Postizanje potpune rodne ravnopravnosti

Partije: Naša stranka | Oblasti: Pravna država

Jedan od temeljnih programskih usmjerenja Naše stranke je postizanje potpune rodne ravnopravnosti, na čemu godinama radimo kroz naš program Inicijativa 50%.

Obrazloženje

Tokom dvije godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.

Izvor: Izborni program Naša stranka

Na 26. redovnoj sjednici održanoj 18.10.2023. godine Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, donijelo je Odluku o usvajanju Gender akcionog plana Bosne i Hercegovine (GAP BiH) za period 2023 – 2027. godine, s Operativnim planom institucija BiH za njegovu implementaciju u ovom periodu. Ovaj dokument predstavlja okvirni strateški dokument i daje smjernice za izradu operativnih planova institucija na svim nivoima vlasti u BiH. 

Gender akcioni plan BiH sadrži ciljeve, programe i mjere za ostvarivanje ravnopravnosti spolova u svim oblastima društvenog života i rada, a Operativnim planom su zacrtane aktivnosti koje će provesti nadležne institucije BiH u preciziranim rokovima do kraja 2027. godine. 

Vijeće ministara BiH je na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice na 28. sjednici održanoj 9.11.2023. godine donijelo Odluku o osnivanju Koordinacijskog odbora za praćenje provedbe Gender akcijskog plana Bosne i Hercegovine. Koordinacijski odbor, kao međuresorno i stručno tijelo Vijeća ministara BiH, koordinirat će provedbu i praćenje realizacije aktivnosti GAP BiH.


Iz Agencija za ravnopravnopravnost spolova početkom 2024. godine za Istinomjer kazali su da su poduzete mnoge aktivnosti po ovom pitanju. U aprilu 2023. godine ARS BIH MLJPI je izdala Opću preporuku o razvoju materinstva i roditeljstva u BiH. Preporuka se, između ostalog, bavi i potrebom ujednačavanja minimalnih naknada za porodiljsko odsustvo i usaglašavanja definicije porodiljskog, očinskog i roditeljskog odsustva. U odgovoru ARS BiH za Istinomjer dalje se navodi da je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH je u julu 2023. godine usvojio Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o radu u institucijama BiH što između ostalog dodatno uređuje oblast pororodiljnog odsustva koja ide u korist roditelja. Izmjene čekaju potvrdu Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.


Vijeće ministara BiH jena 39. sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (VM BiH), održanoj 14.2.2024. godine, dalo saglasnost mikrokreditnoj fondaciji Mikra za podnošenje kreditne aplikacije Razvojnoj banci Vijeća Evrope u iznosu od tri miliona eura za djelomično finansiranje mikrokredita, za žene koje vode poslove uglavnom u ruralnim područjima širom BiH, usmjerenih na jačanje ženskog poduzetništva.


U novoimenovanom sazivu Vijeća ministara BiH zastupljene su svega dvije žene – predsjedavajuća VM BiH Borjana Krišto, što je ujedno i prvi put da je žena na ovoj poziciji, te ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak. Zastupljenost žena u ovom sazivu iznosi 20%.

Kako se navodi na stranici Ministarstva vanjskih poslova BiH, 26. februara 2024. godine u prisustvu više od 60 žena diplomata, uspostavljena je Mreža žena diplomata u BiH pod nazivom WEDIN BH, čime se BiH pridružuje brojnim evropskim zemljama koje su uspostavile ženske diplomatske mreže.


Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine MLJPI BiH na službenoj stranici 14. maja 2024. godine objavila je dokument Preporuke sa smjernicama za ostvarivanje ravnopravnosti spolova u radu i zapošljavanju u privatnom sektoru. Kako se u Preporukama navodi, ovaj dokument će biti javno objavljen i dostavljen relevantnim organima uprave, privrednim komorama i udruženjima poslodavaca, s namjerom njihove distribucije u pravcu privrednih subjekata u privatnom sektoru.


Na 57. redovnoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, održanoj 31.7.2024. godine, s ciljem ostvarivanja ravnopravnosti spolova u policijskim agencijama u Bosni i Hercegovini na sjednici je usvojeno Uputstvo o dopuni Uputstva o načinu polaganja i tekstu zakletve policijskih službenika Bosne i Hercegovine, koji je predložilo Ministarstvo sigurnosti. Na ovaj način prihvaćena je inicijativa Udruženja „Mreža policijskih službenica“ da se tekst zakletve policijskih službenika izmijeni uvođenjem rodno osjetljivog jezika, kako bi policijske službenice bile prepoznate i vidljive tokom prijema i početka rada, kao i tokom daljnjeg rada u policijskom tijelu.


Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine u periodu od jula do novembra 2024. godine organizovala je edukacije na temu “Rodna ravnopravnost i društvena odgovornost poslovne zajednice” u Sarajevu, Mostaru i Banja Luci. Radionica je namijenjena direktorima, poduzetnicima, menadžerima i zaposlenicima koji žele unaprijediti svoje znanje o ljudskim resursima s fokusom na ovu temu.


Druga međunarodna Konferencija Mreže načelnika generalštabova “Žene, mir i sigurnost“, koja je trajala od 6.- 8. novembra 2024. godine, održana je u sarajevskom Domu Oružanih snaga BiH. U okrviru ove  konferencije održan je panel o ulozi uniformisanih žena u društvu, na kojem su diskutovali predstavnici oružanih snaga i medija. Tema je bila rodna ravnopravnost u vojsci, uz naglasak na ulogu medija u informisanju i značaj samoprezentovanja uniformisanih lica kroz radne rezultate. Prepoznati su pomaci, jer broj žena u vojsci raste, ali su istaknuti i izazovi koji usporavaju taj proces.


Agencija za ravnopravnost spolova BiH, u partnerstvu s UNDP-om, provodi inicijativu “Pečat ravnopravnosti spolova” za javne institucije. Ovaj alat ima za cilj unapređenje ravnopravnosti spolova i osnaživanje žena unutar institucija. Da bi stekle “Pečat”, institucije moraju izraziti interes, izvršiti samoprocjenu, izraditi akcioni plan za reforme, te proći kroz eksternu evaluaciju koja procjenjuje implementaciju 40 pokazatelja u pet ključnih oblasti. U novembru 2024. godine održana je obuka za članove Odbora za Pečat ravnopravnosti spolova Ministarstva sigurnosti BiH.


Prezentacija prvog regionalnog online kursa o rodnoj ravnopravnosti u Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama BiH održana je 23. decembra 2024. godine, s ciljem informiranja rukovodstva o metodologiji, svrsi i sadržaju kursa. Kurs će biti implementiran na platformi za učenje na daljinu CPR/KOiD OS BiH, uz naglašene izazove za njegovu uspješnu realizaciju.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!