Prioritetne politike HDZ-a BiH odnosit će se na osnaživanje programa prevencije svih oblika nasilja. (…)
Osnaživanje programa prevencije svih oblika nasilja
Partije: HDZ BiH | Oblasti: Socijalna politika
Obrazloženje
Tokom prve godine mandata 2022-2026, Vlada FBiH provodila je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program HDZ-a BiH
Federalni ministar rada i socijalnu politiku Adnan Delić 26.5.2023. godine posjetio je sigurne kuće Vive žene u Tuzli i Medica u Zenici. Kako je navedeno u saopćenju u Federaciji BiH aktivno je pet sigurnih kuća u pet kantona, a zakonom je predviđeno da se finansiraju sa entiteskog i kantonalnih nivoa, a Federalno ministarstvo rada i socijalne politike sufinansira zbrinjavanje žrtava nasilja kroz javni poziv koji je u tom trenutku bio otvoren. Ukupni iznos predviđen za ovu namjenu bio je 500.000 KM za 2023. godinu
U julu 2023. godine upriličeno je potpisivanje ugovora o sufinansiranju zbrinjavanja žrtava nasilja u sigurne kuće.
U novembru 2023. godine saopšteno je da ovo ministarstvo, u saradnji sa pet sigurnih kuća u Sarajevu, Mostaru, Bihaću, Zenici i Tuzli provodi niz aktivnosti povodom 16 dana aktivizma (od 25. novembra do 10. decembra 2023. godine) u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.
Ministar Delić potpisao je 27.11.2023. godine, u ime Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, Opću deklaraciju o saradnji protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici u Federaciji BiH sa direktoricama pet sigurnih kuća sa područja Federacije BiH. Predstavljena je i web stranica sigurnekuce.ba, koju je Federalno ministarstvo rada i socijalne politike izradilo u saradnji sa UNDP BiH.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike saopštilo je 5.12.2023. godine da je u saradnji sa Misijom OSCE-a u Bosni i Hercegovini, organizovalo validacijsku radionicu za stručne radnike u oblasti socijalne zaštite „Nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje“.
Osnovni cilj radionice je promjena uvjerenja i stavova stručnih radnika u oblasti socijalne zaštite o nasilju u porodici, kao i rodno zasnovanom nasilju. Riječ je i o unaprjeđenju njihovih znanja i vještina za prevenciju nasilja, te pravovremenog prepoznavanja nasilja, kao i kvalitetnijeg i profesionalnijeg postupanja u radu sa žrtvama nasilja.
Federalno ministarstvo rada i socijalne politike obavijestilo je u martu 2024. godine stručnu javnost o novom Programu obuke stručnih radnika u sistemu socijalne i dječije zaštite u oblasti zaštite od nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja.
Vlada Federacije BiH, na prijedlog Gender centra FBiH, donijela je 22.12.2023. godine zaključak o donošenju Strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici 2024-2027. godina.
Prioriteti za djelovanje su poboljšanje sistemske prevencije nasilja u porodici, unapređenje sistema sveobuhvatne i efikasne zaštite žrtava nasilja u porodici, kao i istražnih i pravosudnih radnji u slučajevima nasilja u porodici.
Vlada Federacije BiH je sa sjednice održane 6.3.2024. godine uputila poruku s ciljem prevencije nasilja u porodici. Naime, Vlada Federacije BiH donijela je zaključak da će u sklopu izmjena Krivičnog zakona Federacije BiH poseban akcent biti stavljen na pooštravanje sankcija za krivična djela nasilja u porodici.
Tim povodom, pozvane su institucije u Federaciji BiH, kao i civilni sektor da sa istim ciljem predlože inicijative i prijedloge izmjena Krivičnog zakona Federalnom ministarstvu pravde.
Krajem aprila 2024. godine je usvojen i Program utroška sredstava s kriterijima raspodjele „Tekući transferi neprofitnim organizacijama – provedba Zakona o zaštiti od nasilja u porodici” u iznosu od 1.500.000 KM. Svrha Programa je podrška radu sigurnih kuća i skloništa za smještaj žrtava porodičnog nasilja je osiguranje zaštite i zbrinjavanja žrtava porodičnog nasilja u sigurnim kućama i skloništima kroz sufinansiranje troškova smještaja 300 žrtava porodičnog nasilja upućenih u sigurne kuće tokom 2024. godine.
Krajem maja 2024. godine Federalno ministarstvo rada i socijalne politike objavilo je Javni poziv za dodjelu sredstava neprofitnim organizacijama koje rade na provedbi Zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Ova sredstva, u ukupnom iznosu od 1.000.000 KM, namijenjena su za pružanje socijalnog zbrinjavanja i podrške žrtvama porodičnog i rodno zasnovanog nasilja.
Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u junu 2024. godine usvojio je Strategiju za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici 2024. – 2027. godina. Strategija predstavlja krovni strateški dokument za jačanje institucionalnog odgovora na nasilje u porodici i nasilje nad ženama te obavezuje organe uprave na svim nivoima vlasti u Federaciji BiH na realizaciju strateškog cilja Strategije – smanjenje nasilja u porodici.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić potpisao je 19.7.2024. godine ugovore s pet sigurnih kuća s područja Federacije Bosne i Hercegovine obezbjeđujući tako sredstva za sufinansiranje zbrinjavanja žrtava porodičnog i rodnozasnovanog nasilja u 2024. godini. Izdvojeno je ukupno milion KM, raspoređenih na pet sigurnih kuća u iznosima od 100.000 do 255.000 KM, u skladu s programima koje su organizacije predale u svojim aplikacijama.
Krajem septembra 2024. godine, u Gradskoj upravi Ljubuški federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić potpisao je ugovor za dodjelu sredstava za izgradnju i opremanje prve sigurne kuće u Zapadnohercegovačkom kantonu. Vrijednost projekta sigurne kuće iznosi oko 2,5 miliona KM, dok je vrijednost danas potpisanog ugovora 500.000 KM. Grad Ljubuški osigurao je zemljište, potrebne dozvole i projektnu dokumentaciju, a završetak projekta planiran je do kraja naredne godine.
Na Policijskoj akademiji Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova 1.10.2024. godine održana je pres-konferencija kojom je najavljeno provođenje kampanje „Borba protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama“. Ministar unutrašnjih poslova FBiH Ramo Isak istakao je da Kampanja ima za cilj informisati građane o ozbiljnosti problema nasilja u porodici i nasilja nad ženama te o dugoročnim posljedicama koje nasilje ostavlja na društvo, educirati žrtve nasilja o njihovim pravima, dostupnim pravnim i psihološkim savjetovalištima te sigurnim kućama.
Kada je riječ o sprečavanju nasilja u školama, u junu 2023. godine Vlada FBiH zadužila je Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke da formira i vodi Interresorni stručni tim za izradu Okvirnog plana prevencije i sprečavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH.
Kako su saopćili iz Vlade FBiH tom prilikom, a što je navela i ministrica Duraković, Vlada je zadužila Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke da formira i vodi interresorni stručni tim za izradu okvirnog plana prevencije i sprečavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH. Iz Vlade su također istakli da je zadatak interresornog radnog tima da u roku 90 dana izradi ovaj okvirni plan.
Prema usvojenom zaključku Vlade, nakon izrade i usvajanja okvirnog plana prevencije i sprečavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH, osigurat će se neophodna sredstva za njegovu implementaciju u skladu sa Zakonom o izvršenju budžeta Federacije BiH.
Po isteku roka od 90 dana koji je spomenula Duraković, Istinomjer je kontaktirao Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH upitom o realizaciji aktivnosti na izradi okvirnog plana prevencije i sprečavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH, a u odgovoru nam je rečeno da će okvirni plan biti prezentovan na prvom sveobuhvatnom sastanku interresorne stručne grupe (pet federalnih resora i deset kantona) za prevenciju i suzbijanje nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u Federaciji BiH 3.10.2023. godine.
Međutim, na održanom sastanku interresornog stručnog tima za izradu okvirnog plana prevencije i sprečavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH nije prezentovan okvirni, odnosno akcioni plan, suprotno najavama iz Federalnog ministarstva.
Ministrica Duraković saopštila je tog dana da je Ministarstvo u proteklom periodu pažljivo radilo na identifikaciji niza uzroka koji mogu pridonijeti nastanku nasilja u školama, kao i da će Ministarstvo “svu svoju pažnju, trud i rad usmjeriti na izradu priručnika”.
Pomoćnik ministra zdravstva Federacije BiH Goran Čerkez izjavio je tom prilikom da plan još uvijek nije napravljen.
Početkom decembra 2023. godine saopšteno je da je federalna ministrica obrazovanja i nauke Jasna Duraković održala drugi sastanak sa Interresornim stručnim timom za izradu Okvirnog plana prevencije i sprečavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u Federaciji BiH, koji okuplja predstavnike federalnih i kantonalnih ministarstava obrazovanja, socijalnog rada i politike, zdravstva i MUP-a, te kantonalnih vlada.
U junu 2024. godine predstavljen je prijedlog sveobuhvatnog dokumenta: “Okvirni plan prevencije i sprečavanja nasilja u odgojno-obrazovnih ustanova u FBiH Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke. Iz nadležnog ministarstva su naveli da Okvirni plan sadrži pomno isplanirane oblasti (3) mjere (9) i aktivnosti (48) čijom realizacijom se mogu postići visoki standard u oblasti prevencije nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama.
Na kraju saopštenja se navodi da će nakon razmatranja prijedloga „Okvirnog plana prevencije i sprečavanja nasilja“ od strane Koordinacije ministara obrazovanja i nauke FBiH, isti će biti upućen Interresornom stručnom timu na finalizaciju, a potom Vladi FBiH na usvajanje.
Vlada FBiH je u julu 2024. godine na prijedlog Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, zaključkom prihvatila Informaciju o izradi „Okvirnog plana prevencije i sprečavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u Federaciji Bosne i Hercegovine“. Istovremeno je prihvaćen i „Okvirni plan prevencije i sprečavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH“.
Donesenom odlukom Vlada Federacije BiH od 30.4.2024. godine usvojen je Program utroška sredstava s kriterijima raspodjele – Transfer za realizovanje aktivnosti predviđenih Uredbom o primjeni odgojnih preporuka prema maloljetnicima u Federaciji BiH, u iznosu od 20.000 KM. Svrha Programa je jačanje stručnih kapaciteta pružatelja usluga kroz stručno osposobljavanje 100 osoba iz reda stručnih zaposlenika u centrima za socijalni rad i općinskim službama socijalne zaštite u oblasti primjene odgojnih preporuka.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.