U progresu

Jačanje preventivnih zdravstvenih programa

Partije: HDZ BiH | Oblasti: Zdravstvo

Jedan od osnovnih smjerova na kojem ćemo također raditi jest i jačanje preventivnih zdravstvenih programa i mjera s ciljem stvaranja kvalitetnije zdravstvene zaštite.

Obrazloženje

Tokom dvije godine mandata 2022-2026, Vlada FBiH provodila je značajnije aktivnosti na realizaciji datog obećanja.

Izvor: Izborni program HDZ-a BiH

U septembru 2023. godine započelo je održavanje edukativnih radionica o uvođenju imunizacije protiv HPV-a u Federaciji BiH koje su namijenjene zdravstvenim radnicima. Shodno tome, održane su radionice u Sarajevu, Travniku, Tuzli, Orašju, Grudama, Livnu, Mostaru, Goraždu, Zenici i Bihaću.

Edukativne radionice o uvođenju imunizacije protiv HPV-a u FBiH vodi Zavod za javno zdravstvo FBiH (ZZJZ FBiH) u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, organizacijama UNFPA, WHO u BiH, USAID te Udrugom “Kap”.

Aktivnosti na promociji imunizacije započele su u augustu, kada je ZZJZ FBiH potpisao memorandume o saradnji s Udruženjem za promovisanje urbane kulture u Hercegovačko-neretvanskom kantonu i Udruženjem “Kap” na osnovu kojih će se realizovati pojedinačne i zajedničke aktivnosti na uvođenju imunizacije protiv humanog papiloma virusa (HPV) u Federaciji BiH. 

Udruženja bi trebala osigurati resurse za podršku promovisanju imunizacije protiv HPV-a u Federaciji BiH, sarađivati sa Zavodom u odabiru lokacija za promociju imunizacije protiv HPV-a i učestvovati u distribuciji postojećih i novopripremljenih promotivno-informativnih materijala o važnosti imunizacije protiv HPV-a.

Tako je na Open City Mostar Festivalu, koji je otvoren 24.8.2023. godine, ZZJZ FBiH imao promotivni štand na kojem su informisali zainteresovane o uvođenju imunizacije protiv HPV-a, najčešćeg uzročnika pojave karcinoma grlića maternice u kasnijoj dobi.

Tokom 2024. godine održano je više radionica i edukativnih predavanja o HPV-u i važnosti imunizacije. Prva takva aktivnost realizirana je u novembru u Mostaru za učenike Srednje medicinske škole. Istog mjeseca, u Bihaću je održana radionica za zdravstvene djelatnike iz Unsko-sanskog kantona, fokusirana na razmjenu iskustava u vezi s HPV imunizacijom. Također u novembru 2024. godine, u Sarajevu je organizirana radionica za osoblje domova za djecu bez roditeljskog staranja, dok je slična radionica održana i u Mostaru, okupivši sudionike iz različitih kantona. U istom periodu, radna skupina Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH provela je dodatnu edukaciju na temu imunizacije. Ranije tokom godine, u maju 2024., edukativna radionica organizirana je za studente Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru, kao i za stručnjake sanitarnog inženjerstva.

Sve ove aktivnosti imale su za cilj podizanje svijesti o HPV-u i promoviranje imunizacije kao ključne mjere prevencije.


Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH je od 2025. godine uveo pneumokokno cjepivo u redoviti imunizacijski program. Cjepivo štiti od ozbiljnih bolesti poput upale uha, pluća, meningitisa i sepse, osobito kod djece, starijih osoba i osoba s oslabljenim imunitetom.

Tijekom oktobra i novembra 2024. godine, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine organizirao je seriju edukativnih radionica za zdravstvene radnike širom Federacije. Radionice su imale za cilj informirati i educirati o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae), novom cjepivu i planu provedbe imunizacije u kantonima Federacije BiH. Dodatni cilj je promicanje imunizacije, prevencija zaraznih bolesti i zaštita zdravlja djece.

Edukativne radionice su održane u Sarajevu, Grudama, Žepču, Vitezu, Cazinu, Goraždu, Orašju, Gračanici i Međugorju, a na njima je sudjelovalo gotovo 260 zdravstvenih radnika, uključujući liječnike, medicinske sestre i druge stručnjake. Na radionicama su predstavljeni i informativni materijali o imunizaciji, kao i „Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije“, koji je namijenjen zdravstvenim radnicima i drugim dionicima kako bi im pomogao u rješavanju čestih dilema koje se javljaju tijekom imunizacije.


Početkom juna 2023. godine ZZJZ FBiH i Udruga za prevenciju ovisnosti NARKO-NE iz Sarajeva potpisali su protokol o suradnji.

Kako se navodi u saopštenju za javnost, protokolom su definisane zajedničke aktivnosti na realizaciji Programa prevencije ovisnosti na radnom mjestu “Zdravo radno okruženje za sve!” i kampanje ”Kompanija – prijatelj zdravlja”. 

Vlada Federacije BiH na 24. sjednici održanoj 29.12.2023. godine prihvatila je Inicijativu Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke za izradu strategije za prevenciju ovisnosti u Federaciji BiH.

Vlada Federacije BiH zadužila je Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova, Federalno ministarstvo pravde, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, te Federalno ministarstvo zdravstva i Federalno ministarstvo kulture i sporta, da Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke dostave imena predstavnika u radnu grupu za izradu ove strategije. Radna grupa bit će formirana rješenjem Vlade Federacije BiH.

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke zaduženo je da koordinira radom radne grupe, kao i procesom izrade strategije za prevenciju ovisnosti u Federaciji BiH i pratećeg akcionog plana, u saradnji s predstavnicima ministarstava i Udruženjem za prevenciju ovisnosti „NARKO-NE”.


Zavod za javno zdravstvo FBiH u oktobru 2023. godine najavio je da će u 2023. godini provesti Preventivni program rane detekcije slabovidnosti kod djece uzrasta od 4 godine (rođene 2019. godine) u sklopu projekta “Pregledaj-progledaj”. Ovaj skrining program ima za cilj rano/pravodobno otkrivanje slabovidnosti kod djece, kako bi se poduzele mjere koje bi rezultirale korekcijom vida i otklanjanjem problema u daljnjem životu djece.

Pregled/skrining vida provodila su stručna medicinska lica u određenim terminima u vrtićima odnosno u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (kod pedijatara) u FBiH do kraja 2023. godine godine uz primjenu principa dobrovoljnog i informiranog pristanka roditelja/staratelja.

Projekat je nastavljen i 2024. godine za djecu rođenu 2020. godine i trajao od juna do decembra.


U općinama u FBiH krajem marta 2024. godine počelo je predstavljanje programa „Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini“. Projekt je usmjeren na uključivanje žena, muškaraca i mladih u stvaranje zajednica koje će usvojiti i provoditi zdrave životne stilove i osigurati strateški pristup općina u području prevencije bolesti i promociji zdravlja. Kako se navodi na stranici Federalnog ministarstva zdravstva ovim projektom će više od milion građana/ki dostići zdravstvenu informiranost i povećati učešće u zagovaranju i aktivnostima na promociji zdravlja i prevenciji bolesti u lokalnim zajednicama. Projekt će se provoditi u 13 lokalnih zajednica u Federaciji BiH, a do sada je predstavljen u općinama Kiseljak, Travnik, Općini Stari Grad, Kaknju, Tuzli i Konjicu.

Memorandumi o saradnji za provođenje ovog projekta potpisani su u Banjoj Luci 28. maja 2024. godine s gradonačelnicima/ama i načelnicima/ama lokalnih zajednica koje su izabrane za učešće u projektu, saopćeno je na stranici Federalnog ministarstva zdravstva.

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!