Započeto

Jača ekonomska integracija sa EU

Partije: HDZ BiH | Oblasti: Spoljna politika

Zalagat ćemo se za jaču ekonomsku integraciju s EU-om i približavanje unutarnjem tržištu EU-a kako bismo postali konkurentniji, privlačniji i sigurniji za ulaganja, a to osigurava integriranje u globalne lance vrijednosti i internacionalizaciju gospodarstva.

Obrazloženje

Tokom dvije godine mandata 2022.-2026. Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na ispunjenju ovog obećanja.

Izvor: Izborni program HDZ-a BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je na sjednici održanoj 23.2.2023. godine Informaciju o programu međuregionalne saradnje URBACT IV 2021-2027. i ovlastilo direktora Direkcije za evropske integracije BiH da potpiše pismo saglasnosti za ovaj program. URBACT IV program spada u programe teritorijalne saradnje u Evropskoj uniji (EU) u periodu 2021-2027. godina i predstavlja jedan od instrumenata evropske kohezijske politike. Glavni cilj programa je promocija integriranog, održivog urbanog razvoja, poboljšanje politika i efektivnosti kohezijske politike u gradovima.

Vijeće ministara BiH utvrdilo je na sjednici 16.3.2023. godine Prijedlog sporazuma o finansiranju Godišnjeg akcijskog plana u prilog Paketu za energetsku podršku za Zapadni Balkan u korist Bosne i Hercegovine za 2023. godinu između Evropske unije i Bosne i Hercegovine. Riječ je o paketu podrške u vrijednosti 70 miliona eura, koji u cijelosti finansira Evropska unija, putem kojeg se žele ublažiti socioekonomske posljedice energetske krize koja je izazvala rast cijena energije te potaknuti održiva ekonomija na načelu niskih emisija ugljika i otpornosti na klimatske promjene.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje BiH, na vanrednoj telefonskoj sjednici 20.3.2023. godine usvojilo je Program ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za period 2023. – 2025. godine (PER BiH 2023. – 2025.), koji će biti dostavljen Evropskoj komisiji. Program ekonomskih reformi 2023. – 2025. godine izrađen je prema smjernicama Evropske komisije na osnovu priloga koje su dostavile nadležne institucije na državnom i entitetskom nivou.

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, na ceremoniji u Sarajevu 4.4.2023. godine, uručila je šefu Delegacije EU i specijalnom predstavniku EU u Bosni i Hercegovini ambasadoru Johannu Sattleru potpisani Sporazum o finansiranju Godišnjeg akcijskog plana u prilog Paketu za energetsku podršku za Zapadni Balkan u korist BiH za 2023. godinu između Evropske unije i Bosne i Hercegovine. 

U maju 2023. godine Vijeće ministara utvrdilo je Prijedlog zakona o sklapanju i izvršavanju međunarodnih ugovora koji pojednostavljuje i ubrzava proceduru sklapanja i izvršavanja međunarodnih ugovora i prati pravni sistem EU i Bečku konvenciju. Iz Vijeća ministara je tom prilikom saopćeno da je usvajanje ovog zakona važno zbog planiranih multilateralnih konvencija kojima se pristupa u procesu približavanja EU i jačanju saradnje s NATO-om.

Na sjednici Vijeća ministara održanoj u junu 2023. godine utvrđen je Prijedlog sporazuma o finansiranju Godišnjeg akcionog plana za Bosnu i Hercegovinu za 2022. godinu između Evropske unije (EU), koju predstavlja Evropska komisija, i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za evropske integracije Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. Kako se navodi u saopćenju Vijeća ministara, riječ je sporazumu vrijednom 45.500.000,00 eura, koji će u cijelosti finansirati Evropska unija u skladu s odredbama ranije zaključenog  Okvirnog sporazuma između Evropske komisije i BiH o aranžmanima zа  implementaciju finansijske pomoći EU Bosni i Hercegovini u okviru Instrumenta pretpristupne pomoći  (IPA III) za period 2021. – 2027. godine.

U oktobru 2023. godine Vijeće ministara usvojilo je Informaciju o održavanju sedmog sastanka Pododbora za poljoprivredu i ribarstvo između Evropske unije (EU) i Bosne i Hercegovine, koji je održan u novembru  2023. godine, putem online platforme. Kako je tada najavljeno, planirano je da delegacije razgovaraju o provedbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u trgovinskim i tržišnim aspektima, razvoju bilateralnih trgovinskih odnosa u sektorima poljoprivrede i ribarstva, te usklađivanju propisa BiH s legislativom EU u fitosanitarnoj, veterinarskoj i oblasti sigurnosti hrane.

Na 30. sjednici 27.11.2023. godine Vijeće ministara BiH imenovalo je ad hoc tijelo za izradu Plana reformi za provedbu Plana rasta za Zapadni Balkan koji je usvojila Europska komisija, vrijedan šest milijardi eura, za razdoblje 2024. – 2027. godine.  

Ovo radno tijelo bilo je dužno je do sastanka u Bruxellesu 6. 12. 2023. godine sačiniti plan reformi BiH za Plan rasta za Zapadni Balkan.  Ipak u 2023. i 2024. godini vlasti u BiH nisu sačinile plan reformi BiH za Plan rasta za Zapadni Balkan u skladu sa kojim bi mogli povući sredstva iz Plana rasta. Plan rasta za Zapadni Balkan ima za cilj je omogućiti partnerskim zemljama da intenziviraju reforme i ulaganja kako bi značajno ubrzali proces proširenja i rasta svojih ekonomija. U tu svrhu je predložen novi Instrument za reforme i rast za Zapadni Balkan vrijedan 6 milijardi eura za period od 2024-2027.

Vijeće ministara je u decembru 2023. donijelo Odluku o kvalitetu tečnih naftnih goriva kojom se uređuje tržište naftnih derivata u Bosni i Hercegovini i preuzimaju odgovarajuće EU direktive u ovoj oblasti.

Na sjednici održanoj 1.2.2024. godine, Vijeće ministara utvrdilo je Prijedlog sporazuma o finansiranju za Interreg VI-B IPA Jadransko-jonskog programa (ADRION) za period 2021-2027. godine između Evropske unije, Republike Italije i Bosne i Hercegovine. Sporazum utvrđuje uvjete finansiranja i provedbe ADRION programa u BiH uz finansijsku podršku Evropskog fonda za regionalni razvoj i Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III) te uz nacionalno sufinansiranje programa. 

Kako je saopćeno iz Vijeća ministara, cilj programa je podsticanje evropskih integracija među partnerskim državama, koristeći prednosti njihovih bogatih prirodnih, kulturnih i ljudskih resursa, kao i jačanje ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije  u jadranskoj i jonskoj regiji. Budžet programa iznosi nešto više od 160 miliona eura, od čega je finansijski doprinos EU 136 miliona KM.  

U maju 2024. godine Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, utvrdilo  je Prijedlog odluke o ratifikaciji Sporazuma o finansiranju za Interreg VI-B IPA Jadransko-jonskog programa (ADRION) za period 2021 – 2027. godina između Evropske unije, a na sjednici održanoj 20.12.2024. godine Predsjedništvo BiH je ratificiralo ovaj Sporazum. 

Početkom marta 2024. godine Vijeće ministara je usvojilo Informaciju Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o pristupanju Bosne i Hercegovine Međunarodnom vijeću za masline (IOC- International Olive Council) sa sjedištem u Madridu (Španija). Iz Vijeća ministara je tada saopćeno da Informacija sadrži aktivnosti koje su provedene nakon što je Vijeće ministara BiH prethodno pokrenulo proceduru pristupanja IOC-u s ciljem podrške daljnjem razvoju maslinarstva u BiH i zaštite potrošača u ovom području.

 

 

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!