U progresu

Doplatak za djecu

Partije: HDZ BiH | Oblasti: Socijalna politika

Na temelju demografskog stanja i prostornog razmještaja Hrvata u BiH temeljni ciljevi nacionalne (hrvatske) populacijske politike jesu brojčani porast, pomlađivanje stanovništva i smanjenje iseljavanja Hrvata u Bosni i Hercegovini. (…) Doplatak za djecu, kao izravna mjera poticanja nataliteta, najvidljiviji je doprinos društva podmirivanju troškova podizanja djece. Pripadajući iznosi moraju pokrivati što veći dio troškova uzdržavanja djeteta (do njegova osamostaljenja). (…)

Obrazloženje

Tokom dvije godine mandata 2022-2026,Vlada FBiH provodila je značajnije aktivnosti na realizaciji datog obećanja.

Izvor: Izborni program HDZ-a BiH

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike kontinuirano vrši isplate dječijeg dodatka o čemu putem službene stranice ministarstva redovito obavještava javnost. 

Početkom avgusta 2023. godine resorni ministar  Delić najavio je da “u augustu počinje obnova postupka za sticanje prava na federalni dječiji dodatak”.

Kako je 11.2.2024. godine putem zvanične stranice Federalnog ministarstva rada i socijalne politike javnost obaviještena, uneseni su nalozi za isplate dječijih dodataka za mjesec januar za 51.491 djece korisnika federalnog dječijeg dodatka sa pravosnažnim rješenjima u ukupnom iznosu od 8,458,554.90 KM.

Resorni ministar Adnan Delić tom prilikom je potvrdio da je decembru 2023. godine na isplati bilo 46.016 pravosnažnih rješenja, od čega 10.319 novih rješenja, a u januaru 2024. godine 51.491 rješenje.

Na sjednici održanoj 30.4.2024. godine Vlada FBiH donijela odluke kojima se usvaja deset programa utroška sredstva u okviru tekućih i kapitalnih transfera u iznosu većem od 26,3 miliona KM iz Budžeta FBiH za 2024. godinu. 

U okviru navedenih odluka za jednokratnu novčana pomoć za novorođeno dijete izdvojeno je 16.000.000 KM.

Na  34. redovnoj sjednici Vlade FBiH održanoj 14.5.2024. godine, utvrđen je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom u FBiH za koji su tada izjavili da će biti upućen u parlamentarnu proceduru po skraćenom postupku.  Zakon je u parlamentarnoj konačno usvojen nakon što je usvojen 26.06.2024. godine na  sjednici Zastupničkog doma Parlamenta FBiH i 18.7.2024. godine  na sjednici  Doma Naroda Parlamenta FBiH. 

Među bitnijim izmjenama je redefinisanje pojama porodice. U skladu sa izmjenama djeca oboljela od malignih bolesti mogu dobiti dječiji doplatak bez obzira na prihode porodice. Takođe stupanjem na snagu Izmjena zakona primanja po osnovu ličnih invalidnina više neće biti uključena u porodični cenzus. 

S druge strane izmjenama se isključuju djeca u kojoj član porodice ima registriranu djetalnost ako je ostvarila prihode u posljednjoj godini, te djeca starija od  16 godina ukoliko sklope brak ili stekne potomstvo. 

Izmjene predviđaju da pravo na dječiji dodatak traje najduže do navršene 18. godine djeteta, a nije više obavezna godišnja revizija koju pokreću građani, već će prvostepeni organ najmanje jednom godisnje po službenoj dužnosti izvršiti provjeru  kako bi se nastavilo ostvarivanje prava na dječiji dodatak. Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike su izjavili da se ovim izmjenama nastoji smanjiti broj zloupotreba u praksi, te rasteretiti centari za socijalni rad i opštinske službe socijalne zaštite.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike objavilo je 10.1.2025. godine da je došlo do povećanja dječjeg dodatka sa dosadašnjih 117 KM na 190 KM po djetetu.  U skladu sa Zakonom o materijalnoj podršci porodicama s djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine, dječji dodatak iznosi 19% minimalne plaće, dok je cenzus za ostvarivanje prava na dodatak postavljen na 40% minimalne plaće po članu domaćinstva, što će sada iznositi 400 KM.

Vlada FBIH je 20.1.2025. godine objavila podatak da je Prijedlogu budžeta za 2025. godinu u odnosu na prošlu, predviđeno povećanje transfera na ime provođenja Zakona o roditeljima njegovateljima i povećavanje izdvajanja za dječiji dodatak.  

U budžetu za 2024. godinu bio je predviđen iznos od 29 miliona KM za roditelje njegovatelje, a u budžetu za 2025. godinu planiran je iznos od 39 miliona KM. Takođe u budžetu za 2025. godinu predviđen je transfer po osnovu Zakona o podršci o obitelji sa djecom u Federaciji BiH u iznosu od 166 miliona KM, dok je u budžetu za 2024. godine za ovu stavku bilo predviđeno 130 miliona KM. 

U Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike 30.1.2025. godine održan je sastanak s direktorom Ekonomskog instituta Sarajevo Muamerom Halilbašićem i predstavnicama UNICEF-a u Bosni i Hercegovini iz Odjela socijalne zaštite. Na sastanku se razgovaralo o početku izrade studije o univerzalnom dječjem dodatku u Federaciji Bosne i Hercegovine, na temelju početnih analiza koje je proveo Ekonomski institut Sarajevo.

Vlada Federacije BiH je na sjednici 14.3.2025. godine donijela Odluku o usvajanju Programa utroška sredstava s kriterijima raspodjele Jednokratna novčana pomoć za novorođeno dijete“, utvrđenog Budžetom Federacije BiH za 2025. godinu ovom Ministarstvu, u ukupnom iznosu od 15 miliona KM. Donesenom Odlukom propisano je i da će Federalno ministarstvo rada i socijalne politike donositi zbirne odluke o isplati novčane pomoći za novorođeno dijete na osnovu podnesenih zahtjeva koji budu odobreni kroz posebnu elektronsku aplikaciju. Također, izvještaj s generisanim podacima o broju korisnika objavit će se na internet stranici ovog ministarstva. 

U aprilu 2025. godine otvorena je aplikacija za prijave porodilja za jednokratnu podršku novorođenoj djeci u 2025. godini. Aplikacija je i ove godine dostupna online, ali iz ministarstva su rekli da je u odnosu na prethodnu značajno nadograđena i pojednostavljena.  Uspostavljena je saradnja sa Agencijom za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka – IDDEEA, zahvaljujući kojoj se podaci uneseni prilikom prijave automatski provjeravaju u realnom vremenu, što će omogućiti bržu obradu prijava i ranije isplate. 

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!