Započeto

Digitalna transformacija javne uprave

Partije: HDZ BiH | Oblasti: Državno uređenje

Digitalna transformacija javne uprave težnja je koju ćemo kontinuirano provoditi i nastojati implementirati kroz set projektnih potpora EU-a, ali i drugih međunarodnih razvojnih agencija koje djeluju na području Bosne i Hercegovine.

Obrazloženje

Tokom prve godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.

Izvor: Izborni program HDZ-a BiH

Tokom prve godine mandata Vijeća ministara BiH radilo se na aktivnostima koje uključuju informatizaciju i digitalizaciju javne uprave. U vezi s navedenim građanima je u januaru 2024. godine predstavljena mogućnost aktiviranja digitalnog potpisa e-Identitet na stranici Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine.


Saziv Vijeća ministara BiH imenovan je 25.1.2023. godine. Na sjednici održanoj 20.3.2023. godine Vijeće ministara BiH je usvojilo Program ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za period 2023. – 2025. godine (PER BiH 2023. – 2025.) u koje je uključena i digitalna transformacija. Program rada VM BiH za 2023. godinu usvojen je na 5. sjednici 10.3.2023. godine kojim je planirano stvaranje e-uprave.


Vijeće ministara BiH je na sjednici održanoj 9.2.2024. godine usvojilo Prijedlog memoranduma o razumijevanju i saradnji u oblasti digitalne transformacije između Ministarstva komunikacija i prometa BiH i Ministarstva digitalne transformacije Republike Slovenije, Vladinog ureda za informacijsku sigurnost Republike Slovenije. Ovim memorandumom žele se unaprijediti bilateralni odnosi te jačati saradnja nadležnih institucija BiH i Slovenije u području digitalne transformacije, usluga elektronske komunikacije, upravljanja IKT sistemima i pružanja elektronskih usluga javne uprave.

Nakon što je Vijeće ministara BiH na prijedlog ministra komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edina Forte podržalo pristupanje BiH programu “Digitalna Evropa”, 4.4.2024. godine ovaj Sporazum je dobio jednoglasnu podršku Predsjedništva BiH i najavljeno je njegovo potpisivanje sa Evropskom komisijom. Na ovaj način zainteresovani građani, nevladine organizacije, javne uprave i preduzeća iz BiH dobit će priliku da apliciraju za sredstva u ukupnom iznosu od 1,5 milijardi KM.

Na sjednici Vijeća ministara BiH održanoj 9.4.2024. godine na prijedlog Ministarstva komunikacija i prometa usvojen je Prijedlog memoranduma o razumijevanju između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti stručne i savjetodavne podrške razvoju sigurne digitalne infrastrukture, javih digitalnih usluga i digitalne transformacije, čime dvije države jačaju saradnju i prijateljske odnose.

Na održanoj sjednici VM BiH 31.7.2024. godine uvrđen je Prijedlog odluke o ratifikaciji Međunarodnog sporazuma između Evropske unije i BiH o sudjelovanju BiH u programu Unije Digitalna Evropa (2021. – 2027.), koji je uime BiH potpisao ministar komunikacija i prometa Edin Forto 4.6.2024. godine.

Ovim sporazumom omogućit će se pristup strateškim sredstvima EU koja su važna za suočavanje s globalnim digitalnim izazovima. Fokusirajući se na područja poput superračunarstva, umjetne inteligencije, naprednih digitalnih vještina i šire primjene digitalnih tehnologija, ovaj program omogućava pravnim licima u BiH ravnopravno apliciranje sa subjektima iz zemalja članica Evropske unije za dodjelu bespovratnih sredstava iz EU fondova za finansiranje projekata u ovim oblastima digitalizacije. 

Vijeće ministara BiH je na sjednici održanoj 12.11.2024. godine usvojilo Prijedlog za potpisivanje Sporazuma o implementaciji projekata tehničke saradnje “Inovacije i digitalizacija malih i srednjih preduzeća u BiH – faza II,” koji će biti dostavljen Predsjedništvu BiH na odlučivanje, a za bh. potpisnika predložen je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Projektom se želi omogućiti pristup digitalnim inovacijama za mala i srednja preduzeća u izvozno orijentiranim sektorima i ojačati njihovi kapaciteti za učešće u digitalnim i tehnološkim inovacijama, uz  unapređenje okvirne politike za njihov digitalni ekosistem. Evropska unija je osigurala pet miliona eura za ovaj projekt, dok je SR  Njemačka stavila na raspolaganje do 3,6 miliona eura, uključujući i troškove njemačke provedbene organizacije.


U januaru 2024. godine direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH Zoran Tegeltija uručio je ministru komunikacija i prometa BiH Edinu Forti digitalni kvalificirani potpis. Prema riječima Tegeltijie, UIOBIH aktivno radi na implementaciji elektronskih usluga uz upotrebu kvalificiranog elektronskog potpisa, kao što su podnošenje PDV i PDA prijava, uvoznih i izvoznih carinskih prijava i slično. Elektronski potpis bi trebao omogućiti razvoj digitalnih servisa javne uprave i olakšati komunikaciju sa građanima. Tom prilikom ministar Forto je izjavio da u toku 2024. godine neće biti potrebna ni kartica i sve će biti moguće završiti preko telefona.

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) prezentovala je 29.1.2024. godine mogućnost aktiviranja digitalnog potpisa e-Identitet putem internetske stranice IDDEEA-e. Na ovaj način građani će imati mogućnost provjere svih evidencija, kazni, zahtjeva i sličnih informacija kojim raspolaže u svojim bazama IDDEEA. 

Direktor IDDEEA-e Almir Badnjević rekao je da građani BiH sada imaju mogućnost korištenja elektronskog potpisa i digitalnog identiteta nakon 18 godina od donošenja Zakona o elektronskom potpisu.

Direktor IDDEEA-e Almir Badnjević ugostio je 1.4.2024. godine ambasadoricu Republike Austrije u BiH Urlike Hartmann. Ambasadorici su predstavljena postignuća u proteklih nekoliko mjeseci na polju digitalizacije i unapređenja usluga prema građanima. Tom prilikom direktor Badnjević najavio je uvođenje digitalnog novčanika kako bi se građanima olakšalo obavljanje raznih transakcija iz udobnosti vlastitog doma te smanjenja čekanja u redovima. 

Prilikom posjete Ambasadi BiH u Sjedinjenim Američkim Državama 2.2.2024. godine direktor IDDEEA-e Almir Badnjević gdje je najavljeno da će Ambasada BiH zajedno sa IDDEEA-om organizovati povremene lokacije za podnošenje zahtjeva za izdavanje biometrijskih putnih isprava pomoću mobilne biometrijske opreme. Novitet predstavlja i elektronska razmjena podataka između konzulata i IDDEEA-e.

IDDEEA je uspostavila e-identitet i e-potpis koji su ujedno stvorili neophodne preduslove za lokalne organe uprave kako bi mogli efikasno pružiti usluge građanima. U vezi s navedenim inicijativi su se pridružile Općina Centar Sarajevo 19.2.2024. godine i Općina Novo Sarajevo 8.3.2024. godine.

Konačni cilj ove inicijative je razvoj i implementacija e-servisa koji će omogućiti građanima lakši pristup i korištenje neophodnih usluga. 

Na sastanku održanom 5.2.2024. godine Klinički centar Univerziteta u Sarajevu i IDDEEA pokrenuli su inicijativu za uspostavu saradnje na implementaciji Dokument Menadžment sistema (DMS) uz korištenje kvalifikovanog elektronskog potpisa za koje je IDDEEA spremna pomoći u implementaciji. Navedeno ima potencijal da unaprijedi zdravstvenu zaštitu građana BiH i stvori osnovu za bržu razmjenu dokumenata te poveća efikasnost i modernizaciju pristupa zdravstvenim uslugama.

Na sastanku održanom 14.2.2024. godine direktor IDDEEA-e Almir Badnjević  podržao je projekat “Podrška EU za interoperabilnu platformu infrastrukture e-uprave u Bosni i Hercegovini”. Cilj ovog projekta jeste izrada koncepta interoperabilne platforme infrastrukture e-uprave u BiH, uz posebne anekse za sektore, koji će uključivati osnovne, administrativne i pravne ICT preporuke za dalje korake. Planirani završetak projekta je 27.12.2025. godine.

Općinski sud u Travniku potpisao je 18.3.2024. godine Sporazum sa IDDEEA-om kojim će se omogućiti stalni pristup prijemnom organu Općinskog suda putem web servisa koji povezuje sud sa centralnom evidencijom IDDEEA-e. Ovim će se olakšati provođenja postupaka registracije i online registracije poslovnih subjekata u FBiH, omogućavajući provjeru osnovnih podataka osnivača/vlasnika subjekta upisa i ovlaštenih predstavnika/zastupnika.

Potpisivanjem Memoranduma o razmijevanju 25.3.2024. godine između IDDEEA-e i Visa International Service Association bit će formirani zajednički timovi koji će raditi na implementaciji tehnologija iz oblasti digitalne transformacije. Visa International Services Association će u potpunosti finansirati ove inicijative, a navedeno je da će ta podrška biti značajna za razvoj digitalnog identiteta i digitalnog novčanika u BiH.

Na sastanku održanom 22.4.2024. godine između IDDEAA-e i United Nations Developmnet Programme predstaavljen je projekt eDataExchange kojim će se olakšati elektronska razmjena podataka građanima i pravnim licima putem web stranice IDDEAA-e. Projekat je osmišljen kao podrška korištenju elektronskog potpisa te pojednostavljenja razmjene podataka za javnost i poslovnu zajednicu.

Predstavnici IDDEAA-e održali su nekoliko sastanaka (1, 2, 3, 4,  ) na kojima je bilo riječi o modernijem i efikasnijem poslovanju institucija u svrhu unapređenja usluga e-uprave, a članovima Vlade FBIH Uprava za indirektno oporezivanje 29.5.2025. godine uručila je digitalne potpise.

IDDEEA je u periodu od jula 2024. godine pa do oktobra 2024. godine potpisala nekoliko sporazuma o saradnji sa lokalnim zajednicama u svrhu poboljšanja digitalne infrastrukture ( 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

U junu 2024. godine potpisan je Memorandum o razumijevanju između IDDEEA BiH i UNDP-a za unapređenje digitalne transformacije, a Predsjedništvo BiH je 6.6.2024. godine odobrilo zaključivanje Memoranduma o razumijevanju između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Hrvatske o saradnji u oblasti stručne i savjetodavne podrške razvoju sigurne digitalne infrastrukture, razvoju javnih digitalnih usluga i digitalne transformacije.

Na službenoj web stranici Ministarstva komunikacija i prometa BiH 2.7.2024. godine objavljena je informacija da će građani u svih pet regionalnih centara IDDEEA-e (Banja Luka, Bijeljina, Mostar, Sarajevo, Bihać) moći ispuniti aplikaciju, potpisati ugovore i pokrenuti svoj kvalificirani digitalni potpis koji je u potpunosti važeći kao bilo koji ručni potpis.

IDDEEA je akreditirani ovjeritelj u Registru ovjeritelja u BiH, a sve na osnovu SIQ certifikata EIDAS 009/2023 koji je važeći do 3.11. 2025. godine.

U okviru projekta “Digitalna transformacija u javnom sektoru u Bosni i Hercegovini” uz finansijsku i tehničku podršku Razvojnog programa UNDP-a razvijena je “Digitalna platforma ekonomske diplomatije Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine”. Na službenoj web stranici Ministarstva vanjskih poslova BiH 4.7.2024. godine objavljen je poziv subjektima za registraciju na ovu platformu te je objašnjeno da ministarstvo na ovaj način povećava svoju aktivnu ulogu podrške razvoju ekonomije BiH.

Namjena platforme je da se ubrza razmjena i dijelјenje informacija, te otvore nove mogućnosti komunikacije sjedišta i DKP mreže putem instrukcija i obrazaca na online aplikaciji. Na ovaj način otvoren je dodatni prostor kompanijama i institucijama da se obrate ministarstvu sa svojim upitima i zahtjevima.

Na službenoj web stranici Ministarstva komunikacija i prometa BiH 30.9.2024. godine objavljena je informacija da je aktivnostima IDDEEA-e i uvođenju kvalificiranog udaljenog digitalnog potpisa kompanija BH Telecom uvela nove elektronske usluge i time započela digitalizaciju svojih usluga.

Tokom održanih lokalnih izbora u BiH 6.10.2024. godine korištene su nove izborne tehnologije kojim je tehničku podršku davala IDDEEA ( 1, 2, 3, 4 ).


Na održanoj sjednici Predsjedništva BiH 4.4.2024. godine donesena je odluka o prihvatanju Međunarodnog sporazuma između Evropske unije, s jedne strane, i BiH, s druge strane, o učešću BiH u programu Unije – Digitalna Evropa (2021. – 2027.).

Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto potpisao je Sporazum o pridruživanju programu Digitalna Evropa, a koji je prethodno 16.5.2024. godine potpisao u Briselu komesar za unutrašnje tržište EU Thierry Breton, a stupit će na snagu retroaktivno od 1. januara 2024. godine. Potpisani Sporazum predstavlja značajan korak ka unapređenju uvjeta za rad i razvoj malih i srednjih preduzeća u oblasti digitalizacije i omogućit će pravnim i fizičkim licima u BiH da apliciraju za bespovratna sredstva Evropske unije u oblasti digitalizacije i to pod istim uvjetima pod kojim će se prijavljivati i aplikanti iz cijele Evrope.


E-uprava još uvijek ne postoji na nivou BiH, dok kao takva postoji na entitetskom i nivou Brčko Distrikta.

 

Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.


    Pitajte Istinomjer!