Definisanje paketa mjera i propisa s ciljem povećanja konkurentnosti, a posljedično i plasmana domaćih proizvoda, kako na domaćem tržištu tako i prilikom izvoza.
Definisanje paketa mjera i propisa s ciljem povećanja konkurentnosti
Partije: Naša stranka | Oblasti: Ekonomija
Obrazloženje
Tokom dvije godine mandata 2022-2026, Vijeće ministara BiH provodilo je određene aktivnosti na realizaciji datog obećanja.
Izvor: Izborni program Naša stranka
U februaru 2023. godine Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog međunarodnog sporazuma između Evropske unije i Bosne i Hercegovine, o učešću Bosne i Hercegovine u programu Unije pod nazivom Program jedinstvenog tržišta (Single Market Programme).
Glavni ciljevi ovog programa su: povećanje efikasnosti jedinstvenog tržišta; podrška preduzećima, pogotovo malim i srednjim; razvoj visokokvalitetnih evropskih standarda; jačanje i zaštita potrošača; unapređenje zdravlja ljudi, životinja i biljaka te dobrobit životinja, kao i uspostavljanje okvira za finansiranje visokokvalitetnih statistika. Učešće u ovom programu može se posmatrati kao doprinos ispunjenju preporuka Evropske komisije u ovoj oblasti, a BiH će tokom sedmogodišnjeg učešća osigurati preko 600.000 eura, navodi se u saopćenju.
U martu 2023. godine, Vijeće ministara BiH je na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje BiH, na vanrednoj telefonskoj sjednici usvojilo Program ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za period 2023. – 2025. godine. Program se fokusira na 25 reformskih mjera, a neke od njih su smjerene na snaženje konkurentnosti, smjernice Evropske komisije o poslovnom okruženju, poljoprivredi, tržištu rada, razvoju i inocacijama, razvoju tržišta i poboljšanju poslovnog okruženja.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac razgovarao je 6.4.2023. godine u Sarajevu sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savom Minićem o aktuelnim temama u sektoru poljoprivrede. Razgovarano je i o implementaciji kredita Svjetske banke za projekat jačanja otpornosti i konkurentnosti poljoprivrede, u okviru kojeg je planiran određeni stepen razvoja poljoprivrednog informacionog sistema.
Košarac je 13.3.2023. godine organizovao sastanak sa predstavnicima vodećih izvozno orijentisanih privrednih subjekata koji posluju u metaloprerađivačkom sektoru Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko Distrikta, a na sastanku je razgovarano o unapređenju spoljnotrgovinskog prometa domaćih kompanija i proizvoda, promociji izvoza, dosadašnjim praksama i unapređenju poslovanja, te otvaranju novih tržišta, kao i preuzimanju standarda i sertifikovanju kompanija.
Izvještaj o realizaciji Mape puta s ciljem stvaranja uvjeta za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla u BiH, na prijedlog MVTEO BiH raspravljan je na 5. redovnoj sjednici VM BiH 15.3.2023. godine, kada je i usvojen. VM BiH zadužilo je MVTEO da nastavi s godišnjim izvještavanjem o aktivnostima iz Mape puta ciljem stvaranja uvjeta za izvoz proizvoda bilja i životinjskog porijekla u evropsko i druga visokorazvijena tržišta.
Na 25. redovnoj sjednici 3.10.2023. godine VM BiH je utvrdilo Prijedlog odluke o ratifikaciji Međunarodnog sporazuma između Evropske unije, s jedne strane, i Bosne i Hercegovine, s druge strane, o učestvovanju Bosne i Hercegovine u programu Unije pod nazivom Program jedinstvenog tržišta. Na 10. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH, održanoj 29.12.2023. godine, ovaj sporazum je zvanično ratificiran.
VM BiH nekoliko je puta tokom mandata 2022 – 2026 donosilo odluke o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određenih roba u ograničenim vremenskim periodima (1, 2, 3).
Na 53. redovnoj sjednici VM BiH, održanoj 27.6.2024. godine, usvojen je Izvještaj MVTEO o primjeni i efektima Odluke o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određenih roba do 31. 12. 2023. godine.
Doneseno je ukupno 12 ovakvih odluka od stupanja na snagu Zakona o carinskoj tarifi. Primjena ove odluke rezultirala je značajnim rastom ulaganja koje je u 2023. godini iznosilo 210.660.468,35 KM u odnosu na 105.557.000 KM, koliko je zabilježeno u 2022. godini, dok je izvoz iz ovih firmi, usprkos globalnoj krizi, porastao za više od 33 miliona KM.
Odluka o kriterijima za raspodjelu tekućih grantova MVTEO BiH za period 2024. – 2026. godine, s ciljem podrške promociji i razvoju privrede u BiH usvojena je 29.8.2024. godine, na 58. redovnoj sjednici VM BiH. Ovim grantom dodjeljuje se ukupno 900 hiljada KM organizatorima sajamskih i drugih manifestacija i aktivnosti u zemlji i inostranstvu s ciljem poticanja preduzetničkog djelovanja, posebno mladih i žena, povećanja konkurentnosti, umrežavanja s potrošačima i poslovnim partnerima, predstavljanja novih proizvoda na tržištu i boljeg pozicioniranja na postojećim i kreiranja uvjeta za prodaju na novim tržištima. Na 48. vanrednoj telefonskoj sjednici VM BiH, održanoj 19.12.2024. godine, dodijeljeno je 600 hiljada KM za 31 organizatora Odlukom o raspodjeli grant sredstava za podršku sajamskih i drugih manifestacija i aktivnosti u zemlji, s pozicije “Tekući transferi i grantovi za podršku sajamskim i drugim manifestacijama i aktivnostima u zemlji“.
Na 64. redovnoj sjednici Vijeća ministara BiH, održanoj 12.11.2024. godine, na prijedlog Direkcije za ekonomsko planiranje, usvojen je Plan aktivnosti Programa ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za period 2025 – 2027. godine. Planirano je da Program ekonomskih reformi BiH za period 2025 – 2027. godine bude dostavljen Evropskoj komisiji do 15. 1. 2025. godine. Nije moguće pronaći više informacija.
Ukoliko imate dodatne informacije o ispunjenju ovog obećanja, pošaljite ih timu Istinomjera i mi ćemo ih, nakon provjere, uključiti u konačnu ocjenu ovog obećanja. Putem ove forme možete nam poslati i dokumente, fotografije ili video-snimke koji se odnose na ispunjenje ovog obećanja.