Analize

Poskupljenja energenata stižu na naplatu najprije u Kantonu Sarajevo

Kada je u aprilu 2021. godine Bosna i Hercegovina prešla na snabdijevanje prirodnim gasom putem Turskog toka, iz Energoinvesta, uvoznika ovog energenta, rečeno je da je cijena transporta niža za 25% nego kada je gas dopreman preko Mađarske. Niža cijena se nije odrazila na krajnje korisnike, a novo poskupljenje ovog energenta stiglo je prvog dana 2022. godine.

Izvor: Peter Kovalev / Getty Images

Rast cijena prirodnog gasa u Evropi tokom 2021. godine odrazio se i na povećanje cijena u Bosni i Hercegovini. U prvom kvartalu 2021. godine, cijena prirodnog gasa na evropskom tržištu iznosila je manje od 25 eura po MWh, da bi do kraja godine cijena narasla do maksimalnih 182 eura po MWh.

Zašto je prirodni gas poskupio u Evropi?

Ne postoji samo jedan razlog za ovakvo kretanje cijena na tržištu. BBC izvještava da su neki od uzroka hladna zima u Evropi tokom 2020/21. godine, zatim ljeto sa malo vjetra, pa se gas koristio za proizvodnju električne energije, te povećani zahtjevi za gasom iz Azije.

Euronews kao jedan od potencijalnih uzroka rasta cijena navodi činjenicu da još uvijek nije izdata dozvola za upotrebu ruskog Sjevernog toka 2, koji je završen u septembru 2021. godine i prolazi ispod Baltičkog mora, u potpunosti zaobilazeći Ukrajinu.

Grupa evropskih parlamentaraca je nakon završetka izgradnje tog gasovoda tražila od Evropske komisije da pokrene istragu o ulozi Gazproma u “divljanju” cijena gasa, navodeći da sumnjaju u manipulaciju tržištem.

Postoji bojazan i da bi Rusija mogla u potpunosti prestati isporučivati prirodni gas putem gasovoda koji prolazi kroz Ukrajinu, čime bi ova zemlja ostala bez prihoda koje ostvaruje putem naknada za transport gasa.

Bosna i Hercegovina se od aprila 2021. godine gasom snabdijeva putem Turskog toka, koji također zaobilazi Ukrajinu. Energoinvest je 21. decembra 2021. godine saopštio da je ugovor sa Gazpromom za snabdijevanje gasom u Federaciji BiH produžen do 1. juna 2022. godine, te je pojašnjeno kako se formira cijena gasa.

Uz ovo želimo napomenuti da je prirodni gas berzanska roba čija cijena se kvartalno koriguje u zavisnosti o promjeni cijena na svjetskoj berzi, prema definisanom indeksu promjene cijena koštanja tri izabrana naftna derivata.

Energoinvest, 21.12.2021.

Povećanje cijena u Evropi neminovno se odrazilo i na domaće tržište. Vlada Federacije BiH je tokom 2021. godine dva puta povećavala veleprodajnu cijenu ovog energenta. Prvo povećanje desilo se u novembru 2021. godine. Građani/ke nisu osjetili/e ovo povećanje, jer je odlukama Vlade FBiH i Vlade Kantona Sarajevo ono amortizovano i nije utjecalo na maloprodajnu cijenu.

Na sjednici Vlade Federacije BiH, održanoj 30.12.2021. godine, na zahtjev Energoinvesta, data je saglasnost na drugo povećanje veleprodajne cijene prirodnog gasa. Cijena je povećana bez subvencioniranja sa federalnog nivoa na 665 KM/1.000 Sm3, što približno iznosi 66,5 KM/MWh.

Uporedo sa poskupljenjem prirodnog gasa, zbog niskih temperatura u Sarajevu, došlo je i do poremećaja u radu KJKP Toplane Sarajevo. Pojedine kotlovnice su 12.1.2022. godine prešle na alternativna goriva (mazut i nafta) zbog nedovoljne količine plina za potrebe zagrijavanja.

Na sjednici Vlade Kantona Sarajevo (KS), koja je održana 13.1.2022. godine, donesena je odluka o subvencioniranju polovine iznosa uvećane cijene gasa u KS, koje od januara ukupno iznosi 37 posto. Za tu namjenu, u budžetu KS planirano je 6,8 miliona KM.

Tom prilikom, ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Enver Hadžiahmetović najavio je i poskupljenje centralnog grijanja u Sarajevu. Kako je kazao, dio tog povećanja bit će također subvencioniran.

Također, obzirom na poskupljenje gasa, Neovisno tijelo Vlade KS dat će prijedlog nove cijene centralnog grijanja. Vlada KS će subvencionirati i jedan dio te cijene, koja će uskoro biti poznata. Poskupljenje za građane, korisnike usluga Toplana, ne bi trebalo biti veće od 10 posto od trenutne cijene.

Enver Hadžiahmetović, 13.1.2022.

Kanton Sarajevo je najveći potrošač prirodnog gasa u BiH. Prema posljednjem dostupnom izvještaju o poslovanju BH-Gasa, za 2019. godinu, 76,7% gasa potroši se u Kantonu Sarajevo.

Treba napomenuti da ovo nije najveća cijena prirodnog gasa u posljednjih deset godina. Od novembra 2011. pa do novembra 2013. godine, cijena gasa iznosila je 820,00 KM/1000 Sm3, odnosno 82 KM po MWh ovog energenta.

Sve dok BiH ovisi o jednom isporučiocu prirodnog gasa, cijene su onakve kakvim ih Gazprom odredi. Ovaj problem svaki put izađe na vidjelo kada dođe do poremećaja u snabdijevanju ovim energentom. Tada se u javnosti govori o zastojima pri realizaciji toka Južna interkonekcija, opcijama za skladištenje gasa, a kad ovaj energent ponovo dođe do korisnika, i te teme se rasplinu i nestanu do nove krize.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!