Šef Delegacije EU u BiH Johann Sattler izrazio je nadu da će predstavnici vlasti BiH prije ljetne pauze usvojiti bar neke od zakona koji su bitni za nastavak EU pregovora.
Govoreći za medije 30. juna 2024. godine, Johann Sattler izrazio je nadu da će predstavnici vlasti u BiH brzo usvojiti zakone bitne za nastavak EU pregovora.
Govorimo o zakonu o sudovima, Zakonu o Visokom sudskom tužilačkom vijeću, Zakonu o zaštiti ličnih podataka i Zakonu o kontroli granica. To su, evo, zakoni koje je isticao i komesar za proširenje Varhelyi prilikom posjete Bosni i Hercegovini prije koju sedmicu. Sa svoje strane očekujemo, evo, da prije ove ljetne pauze, pauze za godišnje odmore, imamo barem neke od ovih navedenih zakona u svemu.
Johann Sattler, 30.6.2024.
Zakon o sudovima BiH
Prvi od navedenih zakona jeste zakon o sudovima BiH. Jedna od bitnih promjena koju bi ovaj zakon donio bilo bi uspostavljanje višeg suda BiH, koji bi imao ulogu apelacionog suda BiH.
Na službenoj stranci Ministarstva pravde BiH objavljen je Nacrt zakona o sudovima BiH. U toku 2023. i 2024. godine različiti politički akteri davali su mišljenja o zakonu o sudovima BiH, iz kojih se može zaključiti da se tekst novog nacrta dosta razlikuje od objavljenog nacrta, ali nažalost, tekst novog nacrta nije dostupan javnosti. Više su puta mediji (1, 2, 3) najavljivali da će se Nacrt zakona o sudovima BiH naći na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara BiH, ali to se do sada nije desilo.
Zakon o VSTV-u BiH
Sljedeći zakon je Zakon o Visokom sudskom tužilačkom vijeću (VSTV). U Izvještaju Evropske komisije o BiH za 2023. godinu navodi se da je Parlamentarna skupština BiH u septembru 2023. usvojila izmjene i dopune Zakona o VSTV-u koje se tiču integriteta. Ovim izmjenama nije riješeno pitanje postavljeno u 14 prioriteta koje BiH treba ispuniti na putu ka EU. Sama izmjena Zakona u članu 26. predviđa da će se u roku jedne godine donijeti novi zakon o VSTV-u, koji će biti usklađen sa standardima EU.
U periodu nakon usvajanja izmjena i dopuna Zakona o VSTV, Vijeće ministara BiH je 9. jula 2024. godine usvojilo Prijedlog o izmjenama Zakona o VSTV-u BiH kojim se pomjera rok za uspostavu i operativnost odjela za provedbu postupka ро izvještajima do 28. februara 2025. godine umjesto ranije definisanog roka, 23. marta 2024. godine. Raniji rok također je bio predmet Izmjena i dopuna Zakona o VSTV, kojim je rok produžen 90 dana. U nadležnosti odjela za provedbu postupka ро izvještajima, među ostalim, bila bi i provjera imovine i interesa koju bi dostavljali sudije, tužioci i članovi VSTV-a u svrhu utvrđivanja nespojivih aktivnosti i potencijalnog sukoba interesa.
VSTV BiH je 10. jula 2024. godine na svojoj stranici objavio da je održan tematski dijalog o Nacrtu novog zakona o VSTV-u BiH kroz prizmu privremenog Mišljenja Venecijanske komisije koje je objavljeno 25. juna 2024. godine. Predmet rasprave bila je finansijski i funkcionalna nezavisnost i odgovornost pravosuđa i izbor i sastav članova VSTV-a , kao i adekvatno regulisanje prijelaznih odredbi.
Zakon o zaštiti ličnih podataka
BiH ima pravni okvir kojim se garantuje zaštita ličnih podataka. Riječ je o Zakonu o zaštiti ličnih podataka BiH, koji je donesen 2006. godine, a kasnije izmijenjen 2011. godine. EU je u 2016. godine donijela regulativu General Data Protection Regulation (GDPR) i u Izvještaju Evropske komisije o BiH za 2023. godinu navodi se da je potrebno donošenje novog zakona.
Direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH Dragoljub Reljić u junu 2024. godine izjavio je da je napisan Nacrt novog zakona, koji je proslijeđen Ministarstvu civilnih poslova i o njemu se treba izjasniti Vijeće ministara BiH. Do danas se ovaj zakon nije našao na dnevnom redu Vijeća ministara BiH.
Zakon o graničnoj kontroli BiH
Zakon o graničnoj kontroli BiH usvojen je 2009. godine, a mijenjan je posljednji put 2014. godine.
U Izvještaju Evropske komisije o BiH za 2023. godinu preporučuje se da BiH hitno pojača napore kako bi osigurala pristup azilu i ojačala upravljanje granicama.
Nacrt zakona o graničnoj kontroli BiH, koji se našao u parlamentarnoj proceduri i na sjednicama 20. marta 2023. i 19. aprila 2023, odbijen je jer nije dobio podršku entitetske većine. Nakon ove odluke Parlamentarne skupštine BiH, formirana je nova radna grupa koja će sačiniti novi zakon o graničnoj kontroli BiH. Rok za realizaciju zadatka bio je 31. mart 2024. godine. Vijeće ministara BiH nije razmatralo novi prijedlog zakona o graničnoj kontroli.
Uzimajući u obzir da su godišnji odmori jako blizu, a da prijedlozi navedenih zakona nisu planirani da se nađu na sjednicama domova Parlamentarne skupštine BiH, ne postoji realna mogućnost da budu usvojeni “prije ove ljetne pauze”.
(Istinomjer.ba)