U cilju praćenja toga koliko su vlasti u Bosni i Hercegovini posvećene borbi protiv korupcije, analizirali smo programe rada vlada i parlamenata na državnom i entitetskom nivou za 2024. godinu. Fokusirali smo se na antikoruptivne mjere – one pravne i praktične aktivnosti koje imaju za cilj da spriječe ili otklone nepravilnosti u radu institucija i suzbiju sve oblike koruptivnog ponašanja. Na kraju godine, svaka od identifikovanih mjera ocijenjena je kao ispunjena, djelimično ispunjena ili neispunjena, čime se dobija jasnija slika o stvarnim naporima vlasti u borbi protiv korupcije.

Kada je riječ o državnom nivou, analizirali smo Program rada Vijeća ministara za 2024. godinu, Orijentacijski radni plan Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za razdroblje maj-decembar 2024. godine i Orijentacioni plan Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) 2024. godinu.
Vijeće ministara BiH
U Programu rada Vijeća ministara BiH za 2024. godinu navedeno je pet mjera čiji je cilj borba protiv korupcije. Dvije mjere su na kraju godine ocijenjene ispunjenim, dok su tri neispunjene.
Mjera provedbe stručnih i specijalističkih obuka ocijenjena je ispunjenom. Naime, u 2024. godini, Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova provela je 16 stručnih i specijalističkih obuka u 32 termina, koje je pohađalo 1.256 policijskih i državnih službenika. Obuke su bile usmjerene na suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i pranja novca, uz međunarodnu saradnju kroz NATO DEEP i Erasmus+ programe. Također, 362 kadeta u AEPTM-u prošla su temeljnu policijsku obuku sa 17 predmeta koji obrađuju ove sigurnosne teme.
Ispunjena je mjera izrade Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou BiH nakon što je 8. marta 2024. godine ovaj zakon usvojen.
Mjera izrade i provedbe programa integriranja BiH u EU u oblasti pravosuđa i borbe protiv korupcije ocijenjena je neispunjenom iako je Direkcija za evropske integracije (DEI) finalizirala Program integriranja BiH u EU u oblasti pravosuđa i borbe protiv korupcije za 2024. godinu. Razlog za ovo je Izvještaj o Bosni i Hercegovini za 2024. godinu u kojem je navedeno da je Program potrebno revidirati u skladu s komentarima Evropske komisije.
Neispunjenim su ocijenjene mjere donošenja izvještaja o postupanju u vezi s planom borbe protiv korupcije u Konkurencijskom vijeću BiH te donošenje izvještaja o postupanju u vezi s planom borbe protiv korupcije u Državnoj regulatornoj agenciji za radijacijsku i nuklearnu sigurnost.
Zastupnički dom PSBiH
U pogledu mjera koje je imao Zastupnički doma PSBiH za razdoblje maj–decembar 2024. godine, četiri su ocijenjene ispunjenim, a jedna je ocijenjena neispunjenom.
Donošenje Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou Bosne i Hercegovine bila je mjera Zastupničkog doma PSBiH. Kao što smo naveli, ovaj je zakon usvojen u martu 2024. godine.
U planu rada Zastupničkog doma navedeno je donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama BiH kao jedna od mjera. S obzirom na to da je ovaj zakon usvojen također 8. marta 2024. godine, i ova je mjera ocijenjena ispunjenom. Istu ocjenu dobila je mjera koja se tiče donošenja Izvještaja o radu Komisije za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma PSBiH, koji je usvojen 2. aprila 2024. godine.
Jedna od mjera bila je i podnošenje inicijative prema Vijeću ministara BiH da napravi javno dostupnu online bazu podataka svih ugovora o djelu koje sklapaju institucije BiH, a zastupnica Mia Karamehić-Abazović uputila je ovu inicijativu 3. aprila 2024. Inicijativa je usvojena 21. maja 2024, a Vijeće ministara BiH je 5. februara 2025. obavezalo institucije da na svojim web stranicama redovno objavljuju i najmanje jednom godišnje ažuriraju podatke o svim angažovanim osobama, uključujući i ugovore o djelu s detaljima o vrsti posla i vrijednosti ugovora.
Nije ispunjena mjera donošenja zakona o oduzimanju i upravljanju imovinom stečenom krivičnim djelom pred Sudom Bosne i Hercegovine. Navedeni zakon nije se našao na dnevnom redu sjednice Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine tokom 2024. godine i o njemu se nije raspravljalo.
Dom naroda PSBiH
Dom naroda PSBiH imao je tri mjere za sprovođenje antikorupcijskih aktivnosti. Sve tri mjere odnosile su se na donošenje zakona.
Zanimljivo je da mjere koje je naveo Dom naroda PSBiH predstavljaju iste mjere koje su predvidjeli i Vijeće ministara BiH i Zastupnički dom PSBiH.
Mjere donošenja Zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama Bosne i Hercegovine i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine ocijenjene su ispunjenim, dok je mjera donošenja zakona o oduzimanju i upravljanju imovinom stečenom krivičnim djelom pred Sudom Bosne i Hercegovine ocijenjena neispunjenom.
(Istinomjer.ba)