Izvršna i zakonodavna vlast u FBiH u svojim programima rada za 2024. godinu imale su tek 11 mjera koje se odnose na borbu protiv korupcije i povećanje transparentnosti, a ni one nisu potpuno realizovane.
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TIBIH), Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Udruženje građana i građanki “Zašto ne” pokrenuli su novu platformu Odgovorno.st koja ocjenjuje i vizuelno prikazuje nivo odgovornosti, transparentnosti i dosljednosti institucija, političkih stranaka i javnih funkcionera u provođenju reformi i borbi protiv korupcije.
Portali Javna rasprava i Istinomjer pratili su realizaciju antikorupcijskih mjera predviđenih godišnjim programima rada Vlade Federacije BiH i Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.
Prema Programu rada Vlade FBiH za 2024. godinu, u planu je bila provedba devet mjera koje su se odnosile na borbu protiv korupcije i povećanje transparentnosti. Do kraja godine, tri mjere su u potpunosti realizovane, tri su realizovane parcijalno, dok na realizaciji tri nije bilo nikakvih aktivnosti.
Među realizovanim mjerama je analiza Zakona o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, koja je, kako nam je potvrđeno iz Ministarstva pravde FBiH, završena krajem 2024. godine i ima status internog dokumenta. Također, federalna Vlada utvrdila je i uputila u parlamentarnu proceduru Nacrt zakona o zaštiti prijavilaca nepravilnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine (kolokvijalno nazvan zakon o zaštiti zviždača), koji je u Predstavničkom domu usvojen u oktobru 2024. godine, dok je u Domu naroda usvojen u januaru 2025. godine.
Federalno ministarstvo finansija redovno je objavljivalo Plan javnih nabavki, kao i sve prateće dokumente, na portalima Agencije za javne nabavke tokom 2024. godine, čime je realizovana mjera koja se odnosila na transparentnost javnih nabavki.
Među mjerama koje nisu realizovane nalazi se donošenje prijedloga zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine, koji Vlada FBiH nije razmatrala u 2024. godini. Slična je situacija i sa zakonskim rješenjima o sukobu interesa i slobodi pristupa informacijama, čija je izrada planirana u 2024. godini. Nije razmatran ni Zakon o internoj reviziji u javnom sektoru u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Predstavnički dom Parlamenta FBiH u svom Programu rada za 2024. godinu planirao je tek dvije antikorupcijske mjere, od kojih je realizovano usvajanje Nacrta zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, dok se Prijedlog zakona o sukobu interesa nije našao na dnevnim redovima sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH tokom 2024. godine.
Što se tiče programa rada Doma naroda Parlamenta FBiH, on je posljednji put objavljen za 2017. godinu. Nadležne službe ovog doma nisu odgovorile na upit o programu rada za 2024. godinu.
Analiza pokazuje da je institucionalna borba protiv korupcije u Federaciji BiH tokom 2024. godine napredovala sporo, čemu svjedoči i mali broj mjera u programima rada izvršne i zakonodavne vlasti u FBiH. Značajan broj ključnih zakonskih i strateških dokumenata nije došao do faze realizacije, čime se dodatno prolongira sistemska borba protiv korupcije u ovom entitetu.
(Istinomjer.ba/Javnarasprava.ba)