U protekloj sedmici bavili smo se tvrdnjama koje se tiču izbornih rezultata kako u BiH, tako i u Sjedinjenim Američkim Državama. Zabilježili smo i tri nove najave.
Milorad Dodik je 6. novembra 2024. godine svečano proslavio rezultate predsjedničkih izbora u SAD-u. Dodik je izjavio da je srpska zajednica u SAD-u imala značajan uticaj na pobjedu Donalda Trumpa. Kada se pogledaju rezultati izbora, jasno je da srpska zajednica nastanjena u SAD-u nije toliko brojna da bi mogla donijeti prevagu, zbog čega je njegova tvrdnja ocijenjena neutemeljenom.
Dan kasnije, Dodik je još jednom negirao sudski utvrđene činjenice. Pored negiranja odgovornosti Vojske Republike Srpske za masakr na Markalama, ponovo je negirao genocid u Srebrenici, te su njegove tvrdnje ocijenjene neistinitim.
Ministar naučnotehnološkog razvoja i visokog obrazovanja Republike Srpske Željko Budimir gostovao je u programu RTRS-a, gdje je iznosio tvrdnje koje nemaju veze s njegovom ministarskom pozicijom.
Tako je izjavio da je raspad Jugoslavije bio prvi sukob u koji su se umiješale SAD nakon pada Berlinskog zida 1989. godine. Činjenice pokazuju suprotno. Sjedinjene Američke Države su, zajedno s koalicionim snagama, sudjelovale u Zaljevskom ratu nakon što je 1990. godine Irak izvršio invaziju na Kuvajt. Sukobi u Jugoslaviji počeli su 25. juna 1991. godine. NATO savez, a ne Sjedinjene Američke Države, podržao je misije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.
I NATO je bio predmet neistine Željka Budimira. On je ustvrdio da je prvo proširenje NATO-a na Istočnu Europu uslijedilo nakon bombardovanja Srbije 1999. godine, što nije istina. Kada su tri bivše članice Varšavskog pakta započele pristupne pregovore i priključile se NATO savezu, čitajte na ovom linku.
Aljoša Čampara je u TV gostovanju rekao da je Narod i pravda (NiP) na Lokalnim izborima osvojila više od 70.000 glasova. NiP je samostalno osvojio manje od toga, ali je situacija drugačija kada se tim glasovima dodaju glasovi koje su osvojile koalicije s kojima su nastupili u 14 izbornih jedinica, zbog čega je tvrdnja ocijenjena poluistinitom.
Pored glasova, prebrojali smo i ko najduže drži načelničke i gradonačelničke pozicije. Načelnik Općine Teočak Tajib Muminović na istoj je poziciji od 1994. godine. Ko su ostali/e načelnici/e s višedecenijskim mandatom, čitajte u istoimenoj analizi.
Od prošle sedmice pratimo i tri najave s federalnog nivoa vlasti.
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić rekao je da će aplikacija za pristup Fondu solidarnosti EU, potrebna za saniranje posljedica nedavnih poplava, biti poslana do 26. decembra 2024. godine. Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić rekao je da će sredstva za banjsko liječenje penzionera u Federaciji BiH u 2025. godini biti udvostručena. Federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović najavio je da će Vlada FBiH do kraja godine izmijeniti Zakon o igrama na sreću kako bi sredstva od igara na sreću bila preusmjerena u Fond solidarnosti.
(Istinomjer.ba)