Analize

Vakcinacija u KS-u: Iluzija “Švedske” nestala u manje od dva mjeseca

Kada je 21. aprila 2021. godine započela vakcinacija u Sarajevu protiv Covid-19, građani su organizaciju i uslugu u Zetri uporedili sa Švedskom. Posljednji mjesec, medijski izvještaji i reakcije građana više nisu tako pozitivni. Odbacivanje odgovornosti za probleme koji su nastajali razbilo je iluziju zvanu “Švedska”.

Izvor: N1

Jednoj grupi građana Sarajeva, koje su novinari zatekli ispred Zetre 22. juna, na iskaznici o imunizaciji kao datum primanja druge doze vakcine Pfizer/BioNTech naveden je 22. 6. 2021. godine. Kada su na osnovu te iskaznice stigli u Zetru, tamo im je rečeno da vakcina nema i da će biti pozvani kao za prvu dozu.

Upitan o ovom slučaju, ministar zdravstva KS-a i predsjednik Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS-a Haris Vranić za portal Klix je rekao: “Ne znam zaista zašto pozivaju ljude na revakcinaciju ako nema vakcina”.

U drugom članku, objavljenom na istom portalu, ministar Vranić je dao nešto širu izjavu u kojoj je naveo da su “oni” koordinaciono tijelo da bi se vakcinacija uspješno odvila, a da je sve što se tiče nabavki u nadležnosti Zavoda za javno zdravstvo.

Mi smo samo koordinaciono tijelo da bi se vakcinacija uspješno odvila, a sve u vezi s nabavkom vakcina vrši Zavod za javno zdravstvo. Grupe koje se pozivaju određuje koordinacioni tim, a pozivanje vrši servisna služba, tj. softverska firma MedIT i zašto poziva ljude pravo je pitanje za njih.

Haris Vranić, 22. 6. 2021.

S druge strane, rukovodilac Službe za farmakoekonomiku u Zavodu zdravstvenog osiguranja KS-a Amir Ljubović za Klix je istakao da ta institucija pruža samo tehničku podršku.

Mi smo jučer dobili odobrenje za pozivanje svega 250 građana, koje su dali Koordinacioni odbor i ministar zdravstva. Svi drugi građani koji su se pojavili, makar prema onome što smo mi vidjeli iz dokumentacije koja nam je priložena, došli su na osnovu imunizacijskih kartončića s ispisanim datumom revakcinacije, bez našeg poziva. Dakle, ljudi su inercijom dolazili po onome datumu koji piše u imunizacijskom kartonu.
(…)
Nama kažu: ‘Pozovite 250 ljudi’, mi ta imena generišemo, njima damo na odobrenje i ljude pozovemo. Tako ta procedura funkcioniše, jer je ministar insistirao da se obavezno spisak dostavlja njemu i Koordinacionom odboru na potvrdu, da ne bi bilo, kako oni kažu, odstupanja.

Amir Ljubović, 22. 6. 2021.

Gdje je informacija za građane?

Koordinator za vakcinaciju u Kantonu Sarajevo Ademir Spahić za N1 je rekao da se revakcinacija vakcinom Pfizer ne mora desiti “na tri sedmice”, već to može biti i “na šest sedmica”.

Potrebno je naglasiti da revakcinacija Pfizer vakcinom ne mora biti na tri sedmice, nego i na šest sedmica. Nastojat ćemo čim zaprimimo vakcine da obavijestimo naše sugrađane i sugrađanke, kao i sve druge vakcine koje zaprimimo odmah ćemo pozivati na primarnu vakcinaciju.

Ademir Spahić, 23. 6. 2021.

Da se revakcinacija Pfizerom može vršiti i šest sedmica od primanja prve doze, navedeno je i u dnevnom saopštenju za javnost Vlade KS-a 23. juna.

Iz Doma zdravlja KS obrazložili su da je revakcinacija građana Pfizer vakcinama prolongirana na nekoliko dana. (…) Ističu da se druga doza Pfizer vakcine, shodno uputama proizvođača, može aplicirati i do šest sedmica od prve vakcinacije.

Vlada KS-a, 23. 6. 2021.

Prema uputstvu za upotrebu vakcine Pfizer/BioNTech, koje je objavljeno na stranici Zavoda za javno zdravstvo FBiH, revakcinacija ovom vakcinom trebala bi se desiti između 21. i 28. dana od primanja prve doze.

Vrijedno je spomena i to da je u martu 2021. godine kompanija Pfizer izdala saopštenje u kojem se tematizuje preporuka drugačijih intervala za drugu dozu od one propisane. Tu je potcrtano da je učinkovitost vakcine testirana u vremenskom intervalu od 21 dan, te da to nije urađeno za druge intervale.

U Zetri su do danas administrirane vakcine proizvođača Sinopharm, za koje je raspored doziranja kao kod vakcine Pfizer, zatim Sinovac, kod koje je predviđeni razmak za drugu dozu 28 dana, te AstraZeneca, kod koje je predviđeni razmak do druge doze od osam do 12 sedmica. Imunizacija protiv Covid-19 započela je upravo vakcinama AstraZeneca. Građanima, koji su na početku imunizacije vakcinisani tom vakcinom, bliži se termin revakcinacije.

U toku pisanja ove analize, u Bosnu i Hercegovinu stiglo je 11.700 doza Pfizer vakcina putem mehanizma pomoći EU4Health Evropske unije.

Iz ovog, u osnovi, nesporazuma koji se desio dolaskom građana bez telefonskog ili Viber poziva, već samo sa iskaznicom o imunizaciji, na vidjelo su izašli propusti koje ima sistem vakcinacije u glavnom gradu BiH.

U ovom slučaju, imamo situaciju da predsjednik Kriznog štaba, umjesto da umiri i informiše javnost, prebacuje odgovornost na Zavod za javno zdravstvo i privatnu firmu koja kontaktira građane. Umjesto informacije zašto su potrošene vakcine Pfizer, bez rezervisanja druge doze za one koji su vakcinisani i ko je odgovoran za to, kroz saopštenje za javnost Vlade KS-a provučena je informacija da se, prema uputama proizvođača, Pfizerom može vakcinisati u okviru duplo dužeg intervala nego je to predviđeno – što nije tačno.

Međutim, da se može na vrijeme misliti o revakcinaciji, svjedoči i primjer iz Zeničko-dobojskog kantona. Kako ističe dr. Jasmin Durmišević, uposlenik Službe za epidemiologiju Instituta za zdravlje i sigurnost hrane ZDK-a, proces revakcinacije u ovom kantonu teče nesmetano jer se odmah planira i ostavlja druga doza za svakoga ko je primio prvu dozu.

Plan revakcinacije u nadležnosti je Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH. Od svake pošiljke vakcina, mi dobijemo pola, a pola ostaje u Federalnom zavodu za javno zdravstvo i čuva se u Mostaru dok ne bude termin za revakcinaciju.

Jasmin Durmišević, 23. 6. 2021.

Ispostavilo se da je privid Švedske sa početka vakcinacije u Kantonu Sarajevo bio samo privid i ništa više.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!