Šef predstavništva Republike Srpske u SAD-u Obrad Kesić izjavio je u gostovanju na online podcastu Vuka Rosandića HelmCast, poznatom po širenju brojnih teorija zavjera, kako su u neredima na Capitol Hillu u Washingtonu 6. januara ove godine učestvovali predstavnici organizacije Antifa.
Znamo ne da je Sullivan bio tamo i da je imao barem jednu osobu sa sobom koja mu je pomagala što se tiče snimanja, cijelu tu stvar, nego znamo da je bio i još jedan čovjek prisutan koji je direktno povezan sa Antifom.
Obrad Kesić, 15. 1. 2021.
Podsjećamo, u srijedu, 6. januara 2021. godine, odlazeći predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump održao je skup u glavnom gradu te države pod nazivom “Save America March” (Marš za spas Amerike), gdje je ponovio netačne tvrdnje da su predsjednički izbori, koje je u novembru prošle godine dobio Joe Biden, “pokradeni”. Trump je svoj skup sazvao na isti dan kada su u američkom Kongresu trebali i zvanično biti potvrđeni izborni rezultati, čemu se usprotivila grupa republikanskih senatora/ki, tražeći njihovu “reviziju” i ulažući prigovore na priznavanje elektorskih glasova iz saveznih država Arizone i Pensilvanije. Donald Trump je svojim pristalicama poručio da “ne smiju dopustiti da im preotmu državu na osnovu nezakonitih izbora”, te ih pozvao da krenu ka zgradi Kongresa, da pokažu “snagu”, te da “pomognu” republikanskim senatorima/kama (barem onima koje je Trump okarakterisao kao “plašljive”) da odbiju priznati izborne rezultate. Kada su govori završeni, okupljena gomila se zaista i uputila ka Capitol Hillu, gdje su se u narednih nekoliko sati odigrali događaji koji su već svima poznati. Nasilnim upadom u Kongres – napadajući usput i policiju i medije – Trumpovi sljedbenici prekinuli su zajedničku sjednicu oba doma Kongresa, kojom je predsjedavao Mike Pence, i privremeno zaustavili priznavanje izbornih rezultata, što je bio presedan u istoriji ove države. U neredima koji su uslijedili nakon nezapamćenog napada na ovo zakonodavno tijelo smrtno je stradalo petoro ljudi, a povrijeđene su desetine.
Na isti dan kada su se desili neredi, brojni portali u svijetu, ali i u regionu Zapadnog Balkana, objavili su niz vijesti u kojima se tvrdilo da su u američki Kongres upali aktivisti Antife i pokreta BLM (Black Lives Matter), međutim, takve vijesti veoma brzo su opovrgnute kao netačne. Opsežnu studiju slučaja na ovu temu pisao je naš partnerski portal za provjeru činjenica Raskrinkavanje.
Kako navodi Raskrinkavanje, medijske tvrdnje da su u neredima u Americi učestvovali “pripadnici Antife”, koje su se od 6. januara počele širiti i u našem regionu, potekle su iz članka kojeg je istog dana objavio Washington Times, inače portal koji je i prije objavljivao teorije zavjere o Antifi. U tom članku navedeno je da je softver za prepoznavanje lica kompanije XRVision među demonstrantima “prepoznao dva pripadnika Antife iz Philadelphije”.
Kako se ova netačna tvrdnja brzo proširila, Washington Times je ubrzo objavio ispravku neistinitih navoda:
U ranijoj verziji ove priče pogrešno je navedeno da je softver za prepoznavanje lica XRVision identificirao članove Antife među izgrednicima koji su u srijedu upali u Capitol. XRVision nije identificirao nijednog člana Antife. Washington Times se izvinjava XRVisionu zbog greške. Softver za prepoznavanje lica prepoznao je neonaciste i druge ekstremiste kao učesnike napada na američki Capitol u srijedu. XRVision, softverska firma iz New Yorka, koristila je svoju analizu slika kako bi pomogla policiji da identifikuje izgrednike.
Washington Times, 6. 1. 2021.
Novinar Vuk Rosandić, upućujući pitanje Kesiću o učešću pripadnika Antife u pomenutim neredima, pozvao se na navodni izvještaj FBI-a koji je potvrdio prisustvo članova ove organizacije u zgradi Capitol Hilla. Međutim, navode da su među izgrednicima u neredima otkriveni članovi Antife opovrgnuo je upravo FBI, saopštivši da “ne postoje dokazi da je Antifa umiješana u haos u Capitolu”.
Provjerom istinitosti navedenih tvrdnji bavio se i Politifact, američki nezavisni portal za provjeru činjenica, koji je također ustanovio da se u ovom slučaju radilo o pogrešnim tvrdnjama. Politifact, istina, navodi činjenicu da je John Sullivan uhapšen u državi Utah 14. januara, međutim, tvrdnje da je on učestvovao i poticao nerede su opovrgnute.
Nema dokaza da je “poticao (pobunu)”, a porekao je bilo kakvu povezanost s Antifom, širokom koalicijom antifašističkih aktivista. Na brifingu za novinare 8. septembra, pomoćnik direktora FBI-a Steven D’Antuono rekao je da agencija “nema naznaka” da je Antifa igrala ulogu u ovim neredima.
Politifact, 15. 1. 2021.
Politifact navodi i da su se pojedine osobe, za koje se smatralo da su aktivisti Antife, ustvari, pristalice Donalda Trumpa.
Nema dokaza da su se u masu infiltrirali ili vodili maskirani Antifa aktivisti, a određene osobe koje su držane na mreži kao Antifa aktivisti pokazale su se kao Trumpove pristalice. Naprimjer, jedan čovjek, optužen da je “Antifa siledžija”, zapravo je pristalica teorije zavjere QAnon. Još jedan čovjek označen kao Antifa aktivist zaista je poznati neonacist.
Politifact, 15. 1. 2021.
Dakle, iako je John Sullivan uhapšen, prema zvaničnim informacijama iz FBI-a, ne postoje dokazi da je Antifa umiješana u haos u Capitolu, pa će Istinomjer tvrdnju Obrada Kesića, koji je tvrdio suprotno, ocijeniti kao neutemeljenu.
(Istinomjer.ba)