Neistina

“Hrvatski čimbenici” u javnom sektoru KS i TK ipak postoje

Sredinom marta član Predsjedništva BiH Dragan Čović je gostujući u programu N1 televizije između ostalog govorio i o položaju Hrvata u javnom sektoru u Tuzlanskom i Kantonu Sarajevo, te je ustvrdio kako ih tu u posljednjih 10 godina nije ni bilo na rukovodećim pozicijama.

Nađite jedan primjer u zadnjih deset godina, gdje je Hrvat, nebitno ko je, iz koje je stranke, neki čimbenik u javnom sektoru u Sarajevu ili u Tuzli.“

Dragan Čović, 14.03.2018.

Nije potrebno ići deset godina unazad da bi se Čovićeva tvrdnja demantovala, što su već dan nakon njegovog gostovanja u emisiji Pressing N1 televizije učinili iz Tuzle, a Istinomjer je stanje uposlenih u javnoj upravi provjerio i u Agenciji za državnu službu FBiH (ADS FBiH).

Iz Grada Tuzla tako su u saopštenju koje potpisuje gradonačelnik Jasmin Imamović napomenuli da:

Najmanje šest čelnih pozicija u javnom sektoru na nivou Grada Tuzle zauzimaju Hrvati (zamjenik predsjedavajućeg Gradskog vijeća, Služba civilne zaštite, Stručna služba za poslove gradonačelnika, Služba za inspekcijske poslove, JP BIT Centar i JU za predškolsko obrazovanje i vaspitanje ‘Naše dijete’)”.

Saopštenje Grada Tuzla, 15.03.2018.

Prema podacima koje smo dobili iz ADS FBiH u Kantonu Sarajevo radi 568 službenika, od čega je najveći broj bošnjaka (492 ili 86,62%). Hrvata je u državnoj službi u ovom kantonu zaposleno 30 (5,28%), Srba je 12 (2,11%), a Ostalih 34 (5,99%).

Na rukovodećim pozicijama su 52 Bošnjaka, 9 Ostalih, 3 službenika su srpske nacionalnosti, te 4 hrvatske. Hrvati su tako na rukovodećim pozicijama uposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova KS, Ministarstvu pravde i uprave KS, Ministarstvu privrede KS i Ministarstvu za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS.

Sa druge strane, u Tuzlanskom Kantonu radi 326 državnih službenika od kojih je njih 29 hrvatske nacionalnosti. Bošnjaka je 274 (84,04%), Srba je zaposleno 13 (3,99%), kao i 10 Ostalih (3,07%).

U ovom kantonu 8 Hrvata (12,31%) je na rukovodećim pozicijama, a većina ih je bošnjačke nacionalnosti – njih 54 (83,07%). Tu su i dva službenika srpske nacionalnosti koji su na rukovodećim pozicijama, kao i jedan Ostali (1,54%).

Službenici hrvatske nacionalnosti rukovodeći su tako u Ministarstvu poljoprivrede TK, Pedagoškom zavodu TK, Ministarstvu trgovine TK, Ministarstvu razvoja i poduzetništva TK, Ministarstvu prostornog uređenja i zaštite okoliša TK, Uredu za zajedničke poslove kantonalnih organa TK, Ured za zakonodavstvo Vlade TK i Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove TK.

Dakle, iako je broj Hrvata mnogo manji u odnosu na Bošnjake u državnoj upravi Tuzlanskog i Sarajevskog Kantona, nije tačno da ih nema na rukovodećim pozicijama. Podsjećanja radi, bivši gradonačelnik Sarajeva u mandatu od 2013. do 2017. godine bio je Ivo Komšić.

Izjavu Dragana Čovića ćemo prema tome ocijeniti kao “neistinitu”.

(Istinomjer.ba)

Pitajte Istinomjer!